O Víně

Premier Grand Cru Classé

Popis:

Též psáno jako "1er"

Červená Médoc a Graves: První růsty klasifikované v roce 1855, původně čtyři jména, v roce 1973 po velkém úsilí majitele přistupil Mouton-Rotschild (o oprávněnosti tohoto přesunu se dodnes diskutuje). Chateau Lafite, Latour, Margaux a Haut-Brion - legendy, ikony červeného vína vůbec. Cena je pro běžného spotřebitele téměř nedostupná, zejména pokud se jedná o vyzrálé ročníky. Mladá vína zase potřebují dvacet i více let zrání, aby tak vysoká investice nepřišla vniveč. Z hlediska běžného smrtelníka není škodlivé o nich snít, jako třeba o Ferrari, ale mnohem praktičtější a užitečnější je sledovat vína z nižších kategorií, neboť, jako téměž v čemkoliv, každý další krok ke špičce a dokonalosti je doprovázen exponenciálním nárůstem ceny.

Červená St. Emilion: Nejšpičkovější třída v klasifikaci této oblasti se dále dělí na kategorii "1e Grand Cru Classé B" a ještě prestižnější "1er Grand Cru Classé A". Po poslední reklasifikaci z roku 2006 jsou v kategorii A dvě nejšpičkovější chateaux: Cheval-Blanc a Ausone - obě vína velmi drahá a určená k mnohaletému stárnutí. V kategorii B dalších třináct jmen, rovněž bez výjimky špičkových za o něco lépe představitelné ceny.

Bílá vína ze Sauternes a Barsacu:
Klasifikována již v roce 1855. původně devět jmen se dělením staků rozrostlo na jedenáct, plus zřejmě nejlepší botrytické víno na světě - Chateau d´Yquem má svou superkategorii "Premier Grand Cru classé Supérieur". I ostatní jména jsou této oblasti, největší jméno mají Suduiraut, Guiraud, Climens, Rieussec.


Stát: Francie
Počet zobrazení stránky: 1256x