O Víně

Grand Cru Classé

Popis:

Médoc, Sauternes: označení na etiketách u vín, která byla klasifikována v roce 1855. V naprosté většině se neuvádí, zda se jedná o Premier, Deuxieme, Second, Troisieme, Quatrieme nebo Cinquieme Cru, na etiketě je jen "Grand Cru Classé". Výjimkami jsou např. Chateau Latour, Margaux, a některá 1er Grand Cru Chateaux ze Sauternes - na svých etiketách "Premier Grand Cru Classé" nebo "1er Grand Cru Classé". Z hlediska kvality by se mělo jednat o vína mnohem kvalitnější než AOC Bordeaux, Bordeaux Superiére a až na drobné výjimky i kvalitnější než Cru Bourgeois či Cru Artisan. Ovšem kategorie zahrnuje jak řadu dlouhodobě průmerných vín, tak světovou špičku. Záleží na konkrétní značce.

Graves: Označení vín, které určila klasifikace z padesátých let 20.stol., dohromady 16 jmen. Valná většina těchto chateaux se nachází v o něco kvalitnější podoblasti Pesssac-Léognan, která si později prosadila i své vlastní AOC. Z červených se řadí ke špičce La Mission Haut-Brion, Pape Clément, suchá bílá jako Haut-Brion blanc či Laville-Haut-Brion jsou pokládána za nejlepší svého druhu v celém Bordeaux. Zákazník však za tuto kvalitu musí zaplatit. Zejména obě jmenovaná bílá svou malou produkcí vyhnala ceny až do diskutabilní výše. Ostatní jména tak někdy mohou být vzhledem k několikanásobně nižší ceně určitou alternativou pro toho, kdo si ososbitý styl vín této oblasti oblíbil. 

St. Emilion: V hierarchii klasifikovaných vín třetí nejlepší stupeň. Výše stojí "Premier Grand Cru Classé A" a "Premier Grand Cru Classé B". Kvalitativně nižší kategorie (což může méně zkušené spotřebitele zmást) je "Saint Emilion Grand Cru". "Grand Cru Classé" čítá nyní 46 chateaux (klasifikace se v St. Emilionu čas od času obnovuje, např. v roce 2006 při reklasifikaci šest chateaux do této kategorie přibylo a devět sestoupilo níže). Jakkoliv se o zařazení (a hlavně sestupy) některých z nich vedou spory, obecně by tato třída měla znamenat už velice slušná vína. Stoprocentní záruka to však není - záleží na konkrétních značkách. Slušné jméno mají např. l´Arosée, Corbin, Fonroque, Grand-Mayne, Clos de Jacobins, Larmande, Monbosquet.


Stát: Francie
Počet zobrazení stránky: 1846x