O Víně

23.08.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Pozvánka na podzimní akce - Vinný sklep Lustermannský, Praha

Vážení přátelé ve víně,

dovolte, abychom se Vám před začínající "vinnou sezónou" opět připomněli a upozornili Vás na některé zajímavé akce v našem vinném sklepě Lustermannském.

Kromě úvodních akcí (prezentace vinařství Sonberk, Petra Bízy z Čejkovic a jedné srovnávací degustace) zahájíme sezónu zajímavým komorním degustačním seminářem vedeným ing. Miroslavem Puklickým (9.září). Jde o druhé pokračování z cyklu seminářů, tentokrát se zaměřením na vlašské ryzlinky. Budete moci ochutnat a podiskutovat s ostatními jednotlivá vína od různých výrobců, i zahraničních, a přitom se z improvizovaného, leč zasvěceného výkladu ing. Puklického dozvíte mnoho zajímavého o této odrůdě i o víně obecně. Můžete přinést i zajímavý vlastní vzorek vlašského ryzlinku, v tom případě zaplatíte jen polovinu vstupného. Vstupné jsme snížili na 200,- Kč, abychom zpřístupnili tento zajímavý seminář více zájemcům. Je to dobrá příležitost, jak se naučit víno nejen zhodnotit, ale také o něm mluvit.

Zvláště bychom Vás chtěli upozornit na 1. lustermannské vinobraní (10. a 11. září). Půjde o příjemnou, zábavnou a zároveň jak věříme zajímavou akci, ve které uvidíte autentické zpracování hroznů, které za tím účelem přivezeme z Moravy, z vinic od Přítlucké hory (okr. Břeclav). Budete moci vidět a případně se i osobně angažovat při mletí hroznů a jejich lisování na šroubovém lisu, ochutnat čerstvý vinný mošt, stáčet jej do sudů a být tak přítomni vzniku vína. Budete samozřejmě moci ochutnávat i burčák, který vykvasí přímo u nás, a budete moci srovnat jeho různá stádia vývoje. Jistě mnozí víte, že ten pravý okamžik burčáku trvá jen pár desítek minut či málo hodin. U nás takový burčák budete moci vytáhnout ze sudu koštýřem, ochutnávat či si jej zakoupit nejen na vinobraní, ale po celé září a část října. Při 1. lustermannském vinobraní chystáme i výstavu hroznů různých odrůd se zelenými letotrosty a i se známkami různých chorob. Těm, kteří přišli na tuto akci již v pátek 13. srpna se za redakci Mladé Fronty Dnes omlouváme - podařilo se jim otisknout článek poněkud předčasně...

V druhé polovině září Vás mnohé možná zaujme Galerie rýnských ryzlinků - výstava vín této odrůdy konaná ve dnech 23. a 24. září.
Měsíc září (30. září) pak bude završen dle našeho názoru velmi zajímavou akcí, kterou je ochutnávková výstava sýrů za doprovodu vybraných vín. Tuto akci připraví a odborně povede p. Milan Magni.

Čas do listopadu bude vyplněn celou řadou zajímavých akcí, prezentací vinařství a různých ochutnávek i seminářů, chystáme např. i seznamovací cyklus se slovenskými vinařstvími, která rozhodně stojí za pozornost, ale dovolte, abychom Vás upozornili na akci, kterou chceme vyzdvihnout naše mladá tzv. martinská vína. V den svátku svatého Martina (11.11.2004) proto uspořádáme výstavu těchto vín, pro kterou se pokusíme získat co největší počet vystavovatelů z celé ČR. Budete tak moci uchutnat a srovnat naše krásná mladá vína, která naši vinaři umí stvořit neméně dobře jako Francouzi známé Beaujolais Nouveau (či možná často ještě lépe).

Těšíme se na Vás v nové sezóně při poznávání vína v našem sklepě.

p. Jan Horešovský, Spolek přátel vína - e-mail: hores@misenska.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3086x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5