O Víně

21.09.2004 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Královské vinařské město Znojmo má další  vinotéku

V poslední době se dočkali milovníci vín několika nových zajímavých vinoték. Doposud většinou hrály prim především známé firemní vinotéky Znovínu na Horní České ve Znojmě a v Louckém klášteře (případně v Moravském sklípku v Šatově), Vinných sklepů Lechovice na Dolní České a přímo v bývalém zámeckém sklepu v Lechovicích, pochopitelně nabízející jen svá vína. Nově byla nedávno otevřena vinotéka Cechu vinařů v Novém Šaldorfu a Sedlešovic a minulý týden ve sklepní uličce ve Vrbovci hned u silnice Znojmo hraniční přechod Hatě (pár desítek metrů od šlechtitelské stanice Ampelos).

Ovšem dnešní povídání není ani o jedné z nich (o nich někdy příště), ale o vinotéce otevřené v červenci 2004 na okraji Znojma firmou Vínovín, která se zabývá prodejem vína.

Dostanete se k ní na výpadovce ze Znojma na Prahu (ulice Pražská, jak jinak) asi 200 metrů za čerpací stanicí ARAL, vpravo v zahrádkářské kolonii. Nemůžete ji nikdo přehlédnout, protože u silnice ve výšce několika metrů je obrovský poutač v podobě velké láhve s patřičnými informacemi. Parkoviště je prostorné pro řadu aut i autobus se vejde.

Společně s kolegou Pavlem a manželkami vcházíme do tlumeným světlem nasvícené velké místnosti (dříve tu pamatujeme prodejnu koberců, nábytku a bůhví čeho ještě), která nás překvapila velmi příjemným, vkusně uspořádaným stylovým interiérem, bez oken, ale za to s překvapivě zajímavou a bohatou nabídkou vín místních vinařů z blízkého okolí Znojma. Nechybí tu zajímavá a kvalitní vína Znovínu či Vinných sklepů Lechovice, ale i vína z Vinařství Hort z Dobšic, rodiny Špalkových a Modrých sklepů z Nového Šaldorfu a Vinařství Vaněk z Vrbovce.

Protože jsme ale předegustovaní špičkovými víny z ochutnávek sortimentu Vinných sklepů Lechovice a Znovínu (vždyť je už druhý, nádherně prosluněný den Znojemského vinobraní, ne?), ochutnáváme jen tak cvičně sudová vína, která nabízí mladý zkušený sympatický sklepník ve stylové zelené zástěře. Slušně vybarvený, drsnější Zweigeltrebe a jemný Modrý Portugal značně převyšují barvou, charakteristickou vůní i kvalitou Veltlín zelený a nevýrazný Rýnský ryzlink. Ne že by se nedaly pít, ale...

Nakonec cena 5,- Kč za dcl je na běžné pití víc nežli slušná. Vína pocházejí ze známé vinařské obce Vrbovec, kousek za Znojmem nedaleko hranic s Rakouskem. Na propagačních letáčcích jsem si všimnul jejich internetových stránek www.vinovin.cz a večer jsme se na ně podíval. U monitoru jsem už ale nic neochutnával - stačila perlivá Dobrá voda.

Musím konstatovat, že obsáhlá nabídka vín na internetu plně kopíruje ke spokojenosti návštěvníků a pochopitelně i naší, reálnou nabídku ve vinotéce. Cena vín se pohybuje v rozmezí cca 60 až 300,- Kč (767,- Kč likérové víno Šaler 1995 z produkce rodiny Špalkovy) s výjimkou nejdražšího Chardonnay výběru z bobulí z roku 2000 (0,5 l) z Vinařství Hort za 1517,- Kč. Z odrůd tu jsou zastoupené: Ryzlink rýnský v mnoha provedeních a ročnících, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Sauvignon, Sylvánské zelené, Chardonnay, Aurelius, Pálava, Muškát moravský, Müller-Thurgau, Neuburské, Veltlínské zelené, Tramín červený, André, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Frankovka a z rosé Cabernet Sauvignon, Frankovka či Zweigeltrebe. Vína odrůdová jakostní, kabinety, výběry z hroznů, bobulí i slámová vína. Navíc je možné srovnávání jednotlivých odrůd se všemi výrobci, kteří tu svá vína prodávají v ročnících 2000 - 2003. V několika případech i pár let pod hranici 2000.

V prostorách vinotéky nejsou až na dvě lavice a stůl u vchodu, žádná místa na sezení, takže se degustuje, pokud je návštěvníků víc, u barového pultu či ve stoje po celé vinotéce, mezi sudy, koši s vína a regály bohatě naplněnými lahvemi s víny a přehlednými informacemi i cenou. Asi za hodinu, co jsem vychutnávali atmosféru vinotéky a jejich červených vín, se tu zastavilo několik desítek aut. Všichni ale chtěli jen burčák, pohledem ani nezavadili o nabízené bohatství našich vín. Škoda. Ostatní snad budou opravdu milovníci vína. Burčák tu ale neprodávali. Určitě si návštěvník tu svojí láhev či tajného favorita ke své spokojenosti najde, jako jsme našli i my. Víme, kde stojí za to se opět zastavit a nakoupit. S Pavlem a s našimi ovíněnými polovičkami vřele doporučujeme.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3470x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5