O Víně

07.11.2004 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

II. Slavnost mladého vína v Louckém klášteře ve Znojmě

Od pradávna naši vinaři na Moravě i v Čechách tradičně ochutnávají mladá vína 11. listopadu na Svatého Martina. Jejich netrpělivost ochutnat nová, mladá svěží vína neopakovatelné chuti, roste s blížícím se „Martinem". Ve sklípcích společně s kamarády, rodinnými příslušníky a vinařskými odborníky hodnotí kvalitu mladých vín, opatrně předpovídají jejich budoucnost a případnou dlouhodobější perspektivu, odhadují pochopitelně komerční dopady na trhu. Prostě se ochutnává, srovnává, vzpomíná, diskutuje, porovnává, plánuje.
Nedávná, umně uměle vytvořená tradice panem Georges Duboefem a náležitě podpořená francouzskou vládou, třetího čtvrtku v listopadu s novým beaujolais je proslavená po celém světě.
Není divu, že tato nadmíru úspěšná marketingová kampaň podněcuje a inspiruje další vinaře k něčemu obdobnému v rámci jejich regionu a odbytových možností. Vinaři ze Znovínu Znojmo se v roce 2003 rozhodli každoročně pořádat slavnosti mladých vín spojenou s jejich pokřtěním. Aby se nějak odlišovali od ostatních, stanovili si pro nově založenou tradici pevný termín - první pátek po 5. listopadu. V loňském roce to bylo 7. listopadu a letos přímo 5. listopadu.
V prostorách Louckého kláštera ve Znojmě se od čtvrté hodiny odpolední pomalu prvními nedočkavci plnily velké štukové sály v prvním poschodí návštěvnického centra. Znovíňáci se na ně řádně připravili. V sálech rozestavené stánky se sýry, chlebem, klobáskami a pochopitelně se vzorky tak dlouho očekávaných mladých vín. Vstup do celého areálu byl zdarma, platilo se pouze za ochutnávkové bločky. Za pětikorunový bloček si každý mohl koupit půl deci z nabídky osmi druhů mladých letošních vín ze Znojemské podoblasti:

Müller-Thurgau, pozdní sběr, vinařské obec Slup - Oleksovičky, viniční trať Kacperky
Veltlínské červené rané, jakostní, vinařská obec Petrovice u Mor. Krumlova, viniční trať Kokusové hory
Veltlínské zelené, pozdní sběr, vinařská obec Slup - Oleksovičky, viniční trať Kacperky
Sauvignon, polosladký, pozdní sběr, vinařská obec Tasovice, viniční trať Kamenný vrch
Irsay Oliver, jakostní, vinařská obec Vrbovec, viniční trať Kamenná hora
Svatovavřinecké, jakostní, vinařská obec Hostěradice, viniční trať Volné pole
Modrý Portugal, jakostní, vinařská obec Vrbovec, viniční trať Kamenná hora
Dornfelder, jakostní, vinařská obec Hostěradice, viniční trať Volné pole

Po degustaci všech vzorků jsme se pochopitelně vrátili k těm, které nás nejvíce zaujaly. Určitě za pozornost v příštích měsících stojí Sauvignon z Tasovic, Dornfelder z Hostěradic, Svatovavřinecké z Hostěradic a Veltlín zelený ze Slupi - Oleksoviček. Bude zajímavé pozorovat jejich kvalitativní vývoj, protože podle našeho názoru mají slušné vyhlídky.

Nechyběl ani bohatý odpolední program prezentovaný malým krojovanými dětmi ze souboru Polaječka, jež bavil přítomné nejen pěknými písničkami, ale i ukázkami a scénkami. V devatenáct hodin proběhla slavnostní chvíle, kdy sympatickým panem farářem bylo mladé letošní víno pokřtěno.
Večer už byly sály plné vášnivě diskutujících vinařů profesionálů i amatérů. Zahlédli jsme všechny šéfy ze Znovínu včetně pana ing. Vajčnera, ing. Jaromíra Čepičku z ÚKZÚS a mnoho dalších profíků. V pozdějších hodinách děti vystřídala velmi známá cimbálová kapela Polajka a sály zněly překrásné slovácké a moravské písničky. Strhující čardáše, nádherné pijácké písničky podnítily ke zpěvu nejen starší generaci, ale překvapivě mnoho mladých návštěvníků. Atmosféra byla velmi přátelská, strhující, nádherná.
Nechyběla ani možnost ochutnání starších vín, nebo jejich zakoupení v otevřené vinotéce. Znovínská akce byla velmi vydařená, stejně jako většina jiných, které pořádají pro širokou vinařskou obec.
Ať žije letošní víno (a připravte se na čtvrtek 18. listopadu 2004 "Le Beaujolais Nouveau est arrivé")

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3206x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5