O Víně

03.02.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace vín vinařství Marcus & Co., Mikulov

Dne 20. ledna se uskutečnila v Ostravě degustace šesti bílých a třech červených vín z vinařství Marcus & Co. s roční produkcí kolem 50 000 lahví. Půda, ze které hrozny pochází, je zvlášť příznivá pro bílá vína (spraše a vápence), takže jsem byl velmi natěšen.

Ochutnávka byla připravena velmi pěkně. Řazení vín a jejich teplota byla odpovídající, takže nic nebránilo hezkým zážitkům. Stoly opět oplývaly vekami a sýry různých druhů na zajídání lahodných doušků a nezbytnou čistou vodou na vyplachování úst. Taktéž p. Sucharský (pokud jsem se přeslechl a zkomolil jméno, moc se omlouvám!) byl velmi charismatický a vína znalý, takže informace k vínu podané byly vyčerpávající a velmi přínosné. Před degustací jsem si na internetových stránkách (odkaz níže) tohoto vinařství zjišťoval do čeho jdu a na jaká vína se mám těšit. Na poměrně mladou firmu už dokázala posbírat hodně ocenění, takže když jsem viděl tu záplavu zlatých medailí, přísahám, že se mé chuťové pohárky zatetelily. Ještě jsem malinko doufal, že bude přivezen alespoň jeden vzorek bobulových výběrů (zvlášť ten Irsai Oliver bych rád, poslední dobou mu nějak přicházím na chuť), ale nebyl jsem vyslyšen. Náladu mi ale zlepšily dva zlatí medailisti zastoupení na degustaci (Tramín červený a Chardonnay v obou případech ročník 2000 pozdní sběr) a také naprostá většina vín ze skvělého ročníku 2000. Takže vzhůru do představených vín. Ještě uvedu, že všechna vína byla suchá a ceny dotované pouze na ten daný večer, takže normálně budou asi o 20 % vyšší. Používám osobní bodovou hodnotící stupnici od 1,0 do 5,5 (0-1 barva; 0-1 vůně; 0-3,5 chuť) s tím, že čím výše, tím lépe. Když jsem začal poznávat vína, neznal jsme ještě 20 bodový systém a utvořil jsem si svůj.

1. Ryzlink vlašský 2000 kabinet
Barva čirá, lesklá, světle žlutá s jemnými zelenými odlesky, pěkná jiskra. Vůně středně intenzivní, připomínající letní louku a malinké botrytické podtóny. Chuť na Vás vytáhne sušené meruňky s tóny medu a pikantní kyselinku. Střední perzistence. Ještě mám v poznámkách hodně tekuté, vhodné k archivaci na 10 let.
Cena: 182,- Kč
Hodnocení: 3,9

2. Ryzlink vlašský 2000 výběr z hroznů
Barva čirá, lesklá, krásná jiskra, ale tentokráte malinko tmavší odstín než předchozí. Spíše slámová. Vůně intenzivní, silnější botrytické tóny než předchozí, navíc obohacené o lékořici. Velká smáčivost stěn. Chuť kořeněná, pěkné tělnaté víno, seschlé hrozny s pikantním odchodem. Dlouhá sametová perzistence. Cukernatost hroznů vyskočila na hezkých 25° ČNM, alkohol 13 %. Dobrý poměr cukru a alkoholu dává vynikající předpoklad na delší ležení, minimálně 10 let.
Cena: 263,- Kč
Hodnocení: 4,2

3. Rulandské bílé 2000 výběr z hroznů
Barva čirá, hladina pěkně lesklá, světle zlatá do jantarova. Vůně intenzivní, ve které lze identifikovat hrozny, med, zralý banán, jahody a cibéby. Opravdu pěkná vůně, začal se rýsovat nový přírůstek... Chuť vůbec nezklamala, ba ještě více vyzdvihla skvělý charakter vína. Svěží, rozverná, uhlazené kyselinky, hladká sametová dlouhá dochuť. Tady už byly ty pořád omílané botrytické sběry pěkně cítit. Cukernatost přes 25° ČNM, alkohol 13,81 % byl malinko znát - jedna paní poznamenala, že cítí vodku... Každopádně taktéž archivace na 10 let nic nezkazí. Můj tip č.1, úplně se mi sbíhají sliny, když to píšu, néé musím to vydržet, chci ho archivovat, musím to vydržet, chci ho...
Cena: 263,- Kč
Hodnocení: 4,6

4. Chardonnay 1999 pozdní sběr
Barva čirá, tmavší jiskra ve světle zlaté barvě se zelenými odstíny. Aroma méně intenzivní, dýchlo lípou a pampeliškami. Chuť hodně suchá, kyselinka se tlačila víc do popředí, člověk by řekl, že za tu dobu už dojde k jejímu vyhlazení a zakulacení. Dochuť střední.
Cena: 200,- Kč
Hodnocení: 3,7

5. Tramín červený 2000 kabinet
Barva světle zlatá, hezká a čirá. Vůně pěkně odrůdová, střední intenzity s vykukující růží a mandarinkami. Chuť mne malinko zklamala, protože na tramín byla hodně suchá. Opravdu to bylo znát, že by snesl více cukru. A to je zvlášť u mne smrtelný hřích... Ale na druhou stranu toto víno získalo 2x zlatou medaili (výstava vín šampiónů 2003 a 2004), takže asi jsem zaujatý. Cukernatost 20° ČNM, střední dochuť a spíše k okamžité konzumaci, než pro archivaci.
Cena: 188,- Kč
Hodnocení: 4,2

6. Chardonnay 2000 pozdní sběr
Tak tohleto je prý vlajková loď vinařství Marcus & Co. A bylo to opravdu znát! Barva nádherná, čirá, krásně jantarová se zelenými odlesky. Vůně intenzivní, až vtíravá s tóny medu, botrytických sběrů a květů lípy. Chuť božská, vyvážené cukry a kyselinky, které ovšem dokážou krásně klamat tělem a malinko posouvají rameno pomyslných vah na stranu cukrů, byť „papírově" tomu tak není. Víno přesto, že je suché, působí na jazyku dojmem polosuchého a tím si mně získalo. Perzistence jak jinak než dlouhá. Víno získalo spousty ocenění, jmenujme 2x zlatá medaile (výstava vín šampiónů 2003 a 2004), cena ministra zemědělství Ing. Jaroslava Palase a Grand Prix Vinex 2004. Dlouhá archivace tomuto vínu nesvědčí, ale 3 - 5 let v dobrých podmínkách snese. Důstojná tečka za bílými víny. Můj tip č.2, úplně se mi sbíhají sliny...
Cena: 275,- Kč
Hodnocení: 4,8


7. Frankovka 2000 odrůdové jakostní
Barva světle rubínová, spíš višňová. Vůně střední intenzity s tóny třešní, višní a jemné skořice. V chuti se projeví koření s kyselinkou odloženou ležením do pozadí. Adstringence malinko potlačená, snad umělým doslazením, cukernatost 19,5° ČNM, dozvuk střední.
Cena: 145,- Kč
Hodnocení: 3,9

8. Zweigeltrebe 2000 kabinet
Krásná čirá rubínová barva, pěkná jiskra. Vůně intenzivní a velmi aromatická. Lesní plody se přímo nabízejí, ale pak vás zarazí známá vůně, kterou byste nečekali. Já teda ne. A sice pro mne velice příjemná vůně hřebíčku a anýzu. Zahřát a máte svařák jen tak s fleku. Bez přísad. Chuť velmi harmonická, vyhlazená, kořeněná, plnější. Skořice a lesní bobule nádherně zalijí chuťové pohárky a když ještě při polykání vydechnete jemně a dlouze nosem, dostaví se umocnění zážitku v podobě splynutí dvou smyslů. Velká svíravost se nekoná, taniny si v tomto vínu vzaly volno a tak to mám rád. Toto víno bylo ušito přímo mně na míru. Smáčivé, hutné tělo. Bohužel archivace není silnou stránkou. Takže vypít hned a zachovat si vzpomínky. Ale stejně neodolám a nechám si nějaké na později. Můj tip č.3. Ještě že se na hodnotících degustacích nejlepší a nejhorší výsledky škrtají, protož tady bych byl asi ovlivněn skvělou chutí a vůní, která mne osobně je velmi sympatická a svádělo by mně to nadhodnocovat. Měl jsem s tímto vínem malý problémek po návratu domů, ale o tom až na konci článku.
Cena: 185,- Kč
Hodnocení: 4,6

9. Cabernet Sauvignon 2000 pozdní sběr
To nejhutnější na závěr, barva čirá, granátová. Nádherná tmavší jiskra. Vůně intenzivní, rozeznával jsem červený rybíz, ostružiny a červené lesní plody. V chuti není moc hrubé, kyselinka vyvážená. Obsahuje tříslovinky, ze kterých potom vychází střední adstringence. Dochuť střední. Nenápadná smáčivost sklenice, po zakroužení utvoří malé kapičky. Cabernet sauvignon by se měl delší dobu odležet, aby se projevila jeho krása. Tento už začínal projevovat znaky uhlazení a perspektivu pro další ležení, kdy se jeho kvalita bude zvyšovat, rozhodně má. Cukernatost 23° ČNM.
Cena: 263,- Kč
Hodnocení: 4,2

Závěrem se tady chci ještě podělit o jednu nepříjemnou zkušenost, která malinko zkalila mou radost z nových chutných vín. Večer po návratu jsem vína uložil do sklepního archivu v kartonu a nijak nezkoumal obsah, neboť čas již notně pokročil a já chtěl ještě něco málo naspat. Na druhý den jsem se šel s novými přírůstky pomazlit a seznámit je s kolegy ve stojanech. Ale jmenovitě u Zweigeltrebe byla vlhká záklopka. Odstraním ji a vidím tu pohromu! Víno prosakuje skrz střed korku!

Vůně po přiblížení lahve k obličeji nikterak lákavá a při pohledu skrz láhev do světla odhaluji tmavá zrníčka, jako vysypané kafe. Ach jo, takže zničené kyslíkem a už jemně zakalené. Ihned posílám mail s fotkou do místa nákupu. Dostalo se mi omluvy a ujištění, že láhev mi bude vyměněna. Takže vše v pořádku, chválím korektní přístup. Uvidíme až tam budu osobně s lahví. Zase se potvrdil starý známý Murphyho zákon. Pečlivě kontroluj každé dražší víno co nakupuješ do archivu, nebo na něj klaď vyšší nároky, pak bude vše v pořádku. Ale ty červená vína jsem nekontroloval. Pěkně se mi povídalo s p. Sucharským z vinařství Marcus & Co., mezitím přítelkyně ládovala vína do kartonu. Kdybych nebyl líný a karton si zkontroloval, přišel bych na to zakalení a zrnka kafe. No nic, jsou i horší věci.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3556x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5