O Víně

09.02.2005 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Krátká historie a současnost vinařské oblasti Chablis

Spolu se šampaňským drží vinařská oblast Chablis nechtěný primát nejčastěji napodobovaného a padělaného vína na světě. Chablis najdeme přibližně v půli cesty z burgundského Dijonu do Paříže. Oblast pojmenovaná podle malého městečka Chablis, rozkládající se podle břehů říčky Serein v departementu Yonne (dříve součást provincie Champagne). Na více než pěti tisících hektarech se v okolí stejnojmenného městečka pěstuje převážně (95 %) odrůda Chardonnay, která je dnes rozšířená na obrovských rozlohách vinic celého světa (původem patrně libanonská odrůda). Přesto je Chardonnay ze Chablis nezaměnitelné. Hlavní zásluhu na tom má specifické klima a především složení písčito-břidlicové půdy. Zvláštní druh zdejšího vápence obsahuje mimořádný podíl minerálů a v nejlepších polohách také neobvykle vysoké množství skořápek prehistorického mlže Exogyra virgula. Místní vinaři s oblibou tvrdí, že právě to je důvod, proč se Chablis tak znamenitě hodí k rybám a plodům moře. Svěží, minerální chuť tohoto vína jej však předurčuje i k dalším gastronomickým specialitám, jakými jsou různé úpravy hlemýžďů a sladkovodních ryb. Turistům, kteří by Chablis navštívili koncem dubna, se může naskytnout neobvyklý zážitek, kdy ve ztemnělých vinicích září stovky ohníčků, a vytvářejí tak neskutečnou až surrealistickou podívanou. Vysvětlení však není ani trochu tajuplné. Severně položené Chablis se často potýká s nebezpečnými jarními mrazíky a před nimi chrání místní vinaři révu pomocí naftových hořáků, které roznášejí do jednotlivých řádků vinic. Les soldats du froid = Bojovníci proti mrazu, jak jsou tyto hořáky nazývány, svým teplem chrání vinice a svým svitem ohromují turisty.

Vinohrady v této oblasti se rozdělují do čtyř kvalitativních kategorií, což poskytuje spotřebiteli poměrně dobrou základní orientaci. I nejníže stojící Petit Chablis (10.000 hl) je příjemným vínem a stejně jako nejrozšířenější základní Chablis AOC (přes 4000 ha s produkcí 80.000 hl) je určeno ke konzumaci během jednoho až dvou let.

Vína s označením Chablis 1er (Premier) Cru nesou i jméno konkrétní vinice této kategorie (cca 700 ha) a mají potenciál pro delší zrání. Na nejvyšší příčce stojí sedm slavných Grands Crus ze Chablis (na 100 ha). Těchto 7 poloh (Blanchot, Bougros, Les Clos, Grenoiulles, Les Preuses, Valmur a Vaudésir) leží na jihozápadních svazích údolí říčky Serein v přímé blízkosti městečka Chablis. I tato vína jsou vynikající mladá, jejich skutečný potenciál se však ukáže až během dalších let. Teprve po sedmi až patnácti letech zákazník pochopí, jaké dokonalosti může dosáhnout chuť vyzrálého bílého vína. Sehnat Chablis těch nejslavnějších výrobců je oříšek i ve Francii a tak se jen málokterý milovník tohoto vína může v Česku setkat se vzácnými víny od Domaine Raveneau nebo Reného Dauvissata. Přesto je nabídka vín této oblasti u nás bohatá a zahrnuje i vína od dalších předních producentů, jakými jsou William Fevre, Domaine Laroche, Domaine des Malandes nebo Louis Michel, stejně tak jako družstva La Chablisienne.

Chablis jsou vína plně strukturovaná a silná vína se zlatavou barvou do zelenkavých odstínů. Květinový buket (meduňka) s citrusovým nádechem (grepy) podtrhují již zmíněné minerální tóny, kapradí či koriandr a v chuti najdeme kromě rafinované minerálnosti (vápenec, jód), často ořechy, artyčok, chřest,med nebo vanilku (zrálo na dřevě).

Hodnocená Chablis:

1. Joseph Drouhin, Chablis AOC 2002
Dovozce: Belvedere ČR, cena: cca 700,- Kč.
Svěží víno nižší barvy s vůní kandovaného ovoce a grepů. Jemná minerální chuť s příjemnou kyselinou.
Hodnocení 81b.

2. Domaine des Malandes, Chablis Premier Cru 2002, Vau De Vey
Dovozce: Merlot Grands Vins, cena: cca 920,- Kč.
Zelenkavé odstíny vína méně intenzivní vůně zastřený juchtovinou, ale bohaté leč kratší chuti s minerální kyselinkou a jódickým ocasem.
Hodnocení 80 b.

3. Château De Maligny, Chablis AOC 2001
Dovozce: ITH s.r.o, cena: cca 490,- Kč.
Typická barva Chablis, ale netypická petrolejová vůně potlačuje minerální buket. V chuti výrazné kyselinky a hořčinky.
Hodnocení: 75 b.

4. Domaine De Malandes Chablis Premier Cru, Côte De Lechet
Dovozce: Merlot GV, cena: 980,- Kč.
Zářivá barva a komplexní vůně s meduňkovým buketem, včelím voskem a medem slibuje více než nabízí chuť, kde najdeme žluté blumy (špendlíky), koriandr a poměrně výrazné hořčinky.
Hodnocení: 81 b.

5. Luis Michel,Chablis Premier Cru 2001, Montée De Tonnere
Dovozce: Bacchus, cena: 1.160,- Kč.
Nižší jiskrná barva a jemnější květinová vůně s lehkým buketem zrajících broskví. V chuti výrazné minerální tóny, lesní podrost kapradí a citrusové hořčinky.
Hodnocení: 82 b.

6. Château De Maligny, Chablis Premier Cru Fourchaume 2001
Dovozce: ITH s.r.o, cena: cca 740,- Kč.
Nízká barva s vodovým okrajem, převažuje intenzivní minerální vůně a v chuti znatelné dřevo dubových sudů (vanilka).
Hodnocení: 80 b.

7. Château de Viviers Chablis 1er Cru Vaucopins 1999, Lupé Cholet
Dovozce: Neubauer, cena: 1.170,- Kč.
Zlatavá barva vína s příjemnou ovocitou vůní s dominantním buketem pláství medu, vlašských ořechů a vanilky. Relativně sladší chuť je způsobena vyšším obsahem glycerolu způsobující dlouhou perzistenci s odstínem čerstvých žampiónů.
Hodnocení: 80 b.

8. Château de Viviers Chablis 1er Cru Vaillons 1999, Lupé Cholet
Dovozce: Neubauer, cena: 1.270,- Kč.
Vyšší barva vína s šedavými odlesky ve vůni přezrálé ovoce s oxidativními tóny, které se potvrzují i v chuti a znamenají, že víno se přehouplo přes svůj zenit.
Hodnocení: 83 b.

9. Château de Viviers Chablis Grand Cru Blanchots 1997, Lupé Cholet
Dovozce: Neubauer, cena: 2.300,- Kč.
Zářivá barva vína leštěné mosazi s intenzivní vůní zralých meruněk, kandovaného ovoce (ananas, papája..) a kapradí. Plná minerální chuť je harmonicky podpořena vyzráním na barikovém sudu s dlouhou perzistencí. Lahvovou zralostí se blíží ke svému vrcholu.
Hodnocení: 89 b.!!

10. La Chablisienne, Chablis AOC 2000
Dovozce: M. Král a spol., cena: cca 700,- Kč.
Víno zářivě zlatavé barvy s jemnou květinovou vůní a medovými tóny. V chuti výrazná mineralita a kyselinky s artyčokovým okrajem příjemně tělnaté.
Hodnocení: 82 b.

11. La Chablisienne, Chablis Premier Cru Montmain 2000
Dovozce: M. Král a spol., cena: 960,-Kč.
Světle zlatavě zelenkavé odlesky a lehká vůně sušeného sena s intenzivním buketem vlašských ořechů a lesním podrostem. V chuti křemeno-vápenitá mineralita a grepová hořčinka působí delikátně a víno je plně harmonické.
Hodnocení: 82 b.

12. La Chablisienne, Chablis Grand Cru Blanchot 2000
Dovozce: M. Král a spol., cena: 2.060,- Kč.
Barva zlata se zelenkavými odlesky charakterizuje víno s intenzivní vůní vanilky a kandovaného tropického ovoce (mango...), kde dlouhý vjem vytváří plné tělo s chutí žlutého melounu a citrusů. Velice vyvážené víno.
Hodnocení: 88 b.!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4857x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5