O Víně

11.02.2005 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Salon vín z Alsaska a údolí Rhôny

Firma Sopexa zastoupená Mr. Nicolasem Goldschmidtem uspořádala 7. února 2005 v pražské Novoměstské radnici na Karlově náměstí Salon vín, kde předvedlo svá vína 34 menších i větších vinařství z Alsaska (8) a údolí Rhôny (26).

Relativně velmi slušný záběr na dvě zcela odlišné oblasti, kde Alsasko představuje špičku již od středověku zejména v bílých vínech a naopak údolí Rhôny zaměřené od nepaměti hlavně na červená vína. Alsasko chráněné pohořím Vogézy má velice nízké množství dešťových srážek (do 600 mm ročně) a patří mezi nejsušší oblasti Francie. Vinohrady jsou v podhůří od 200-400 m.n.m. ošetřeny většinou vysokým vedením. Geologické podloží 15 tisíc hektarů vinohradů přechází od žuly, vápence po slídy, jíly i spraše a tak vytváří nepřeberné množství odlišných terroir pro širokou paletu odrůd.

Již v 1.tisíciletí n.l. pěstovalo vinou révu v Alsasku více než 160 osad a svého vrcholu dosáhlo vinařství v 16. století. Bohužel byl pak je vývoj na dlouho přerušen třicetiletou válkou a jejími důsledky a prakticky renesance vinic nastává až po 1. světové válce. Od roku 1962 je alsaským vínům přiznáno ověření označení původu (AOC) a od roku 1975 i Grand Crus tedy nejlepší viniční tratě. Právě Grand Cru rozlišují dále podle cukernatosti v moštu Vendanges Tardives (pozdní sběr často umocněný ušlechtilou plísní Botrytis cinerea) a Sélection de Grains Nobles (bobulové výběry), které jsou vytříbeny i dlouholetým zráním v dřevěných sudech a následným ležením na láhvi. Vyhlášená jsou i šumivá vína Crémant d´Alsace. Názvy vín jsou většinou (u Grand Cru povinné označení nejen odrůdy a ročníku, ale i viniční tratě) odvozena podle nosné odrůdy, z kterého bylo víno vyrobeno. U AOC může název odrůdy nahradit označení Edelzwicker či Gentil vytvořená scelením více odrůd. Podle nového Zákona dokonce musí být alsaské víno plněno výhradně do lahve typu štíhlé flétny.

Pro AOC Alsace Grand Cru je možné vyrábět vína pouze ze 4 povolených odrůd: Riesling (minerální tóny), Gewurztraminer, Tokay Pinot Gris a Muscat d´Alsace. Šumivá vína využívají odrůdy Pinot blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Riesling a Chardonnay. Abychom uvedli i zbývající odrůdy vhodné pro alsaskou oblast AOC apelace.

Prezentace zahrnovala 8 prestižních výrobců alsaské oblasti, kde převažovaly odrůdy Rulandské bílé, Ryzlink, Rulandské šedé a Tramín červený.
Domaine Lucien Albrecht zaujal Gewurztraminerem 2002 cuvée Martine, které ještě gradovalo u ročníku 2000 v kategorii Vendanges Tardives (v.t.). EARL Bernhard Reibel ze Châtenois zaujal líbivým Tokay Pinot Gris 2002 cuvée Stanislas (86 bodů).

Léon Beyer má řadu vín, která již do ČR dováží AD Vinum z Prahy. Za zmínku určitě stojí Gewurztraminer 2001 resérve (87 bodů) v ceně cca 800,- Kč.

Paul Ginglinger z Eguisheimu má dovozce firmu Dobrá vína a nabízí zejména špičková Grand Cru (i když osobně na můj vkus příliš vysoký zbytkový cukr není podpořen kyselinkou).

Domaine Philippe Schaeffer nabízel hlavně vína AOC Alsace ve všech povolených odrůdách včetně Pinot Noir.

Domaines Schlumberger s širokým záběrem vín (AOC, Grand Cru, Vendanges tardives i Selection de Grains Nobles) dováží firma Belveder ČR z 8 nabízených vín potvrdil nejvyšší kvalitu Gewurztraminer 2000 v.t. - cuvée Christine, kde kořenitost tramínu je zaoblena medovým talárem (90 bodů).

Louis Sopp zaujal typickými alsaskými Ryzlinky, zejména Riesling 2000 Grand Cru Kirchberg de Ribeauvillé v.t. který je právě v zenitu (89 bodů).

Posledním stánkem Salonu vín z Alsaska byl Pierre Sparr & Fils S.A. - nabízel ucelenou řadu AOC ročníku 2003, ale osobně mne zaujal Riesling 2000 Grand Cru Schoenenbourg s vyváženým poměrem cukru (6,9 g/l),dosud živých kyselin (3,6 g/l) a alkoholu (13 %) vytvářelo nevšední zážitek z plnosti minerálních tónů podtržené buketem lipového květu (89 bodů).

Druhá část prezentace byla věnována vínům z údolí Rhôny, což prezentuje vína z téměř 40 tisíc hektarů. Appelation Régionale zahrnuje prakticky 6 departementů (Ardéche, Drôme, Gard, Loire, Rhône a Vaucluse) od Vienne (Cote Rôtie, Condrieu či Château Grillet) přes Saint Joseph, Hermitage, Cornas, Jaint Peray u Valence po jižní Rhônu s Valreas, Vinsobres, Saint Maurice, Roaix, Saint Gervais, Gigondas, Vasqueyras Venice, Chateauneuf-du Pape, Lirac a další (celkem 15 cru).

Cave de Rasteau je firma založená v roce 1925 a dnes vyrábí přes 3 mil. lahví přibližně půl na půl červená a bílá. Pěstuje se 180 (!) odrůd na 700 ha s průměrnými výnosy 40 hl/ha a průměrným věkem vinic 40 let (15 % je starší 1914!). Převažují odrůdy Grenache (67 %),Syrah, Mourvédre,Cinsault (20 %) a Carignan (8 %). Používá se převážně ruční sklizeň a tradiční metody výroby. Přes 20 % tvoří export, třetina se prodá pro hotely a restaurace ve Francii a 42 % tvoří prodej v obchodě. Nejvíce kontraverzní byl Villages Rasteau-Les Hauts du Village rouge 2000 z odrůd Murvédre (40 %), Syrah (30 %) a Grenache (30 %) ze starých vinic (80 let). Víno prakticky postrádalo tříslovinu bylo silně animální ve vůni (až jako kravský hnůj). Ovšem lahůdkou byl Vin Doux Naturel Rasteau - signature rouge 2000 ze 100 % Grenache. Tento unikát se nevyrábí každý rok jen v mimořádném ročníku (ročník 2000 poskytl 24 tisíc lahví). Hrozny pochází ze 40-60 let starých vinic, kde zatížení je povoleno max. 30 hl/ha a cukr v moštu musí mít min. 25°NM (resp. 250 g/l). Víno zrálo 12 měsíců v barikovém sudu, což poskytlo pevnou strukturu s jemnými taniny. Ve vůni dominují višně a kokos, ale i ucítíme i pomeranč či meloun, v chuti připomíná portské či višňový likér. Výborně se hodí k čokoládovým dezertům nebo modrým sýrům (92 bodů).

Cellier Val Durance z Le Grand Jardin v Laurisu nabízel hlavně ročníky 2003, ale ani Gigondas - Olivier Ravoire 2001 (vyrobeno 30 tisíc lahví) neměl onen osobní esprit, které Gigondas mívají (89 bodů).

Ch. Haut Musiel nabízela sice líbezná Marie Popelin, ale dosud mladá vína (2003) vyžadují vytříbení časem.

Ch. Mas Neuf zaujalo svým La Mourvache-Costiéres de Nîmes 2002 opět odrůdy Mourvédre a Grenache (vyrobeno 3000 lahví), kde zrání v barikových sudech dodalo příjemné třísloviny a vanilkové tóny plně strukturovaného vína (93 bodů). Domaine des Aphillanthes je malý výrobce z Taradeau nabízející vína Côtes du Rhône Villages, ale jejich Cuvée du Gros 2001 z odrůdy Syrah se plně vyrovná Grand Cru (výrazné třísloviny). Další výrobce Domaine Courbis hospodaří na 30 ha, ale je známé čtenářům Wine Spectator velkými víny. Například jejich Cornas 1999 získal 95 bodů (stojí kolem 800,- Kč!). Vůbec je zajímavé si ochutnat jejich Cornasy (odrůda Syrah), které se liší podle stáří vinného keře v téže vinici. Zejména Cornas Les Eygats 2001 z vinic starších 15 let (jen 5 ha cca 250 m.n.m.) vyzrálý 18 měsíců v barikových sudech je skutečnou lahůdkou. Překvapivě dokonce překonal Cornas La Sabarotte 2001, který ve Wine Spectator získal v prosinci 2003 až 93 bodů.

Domaine Jaume nabízí cenově velice zajímavá vína, kde poměr kvalita/cena zaujme. Tak např. Vinsobres - reference 2002 z odrůd Syrah (50 %), Grenache (40 %) a Mourvédre stojí pouze 6,5 € (vyrobeno 35 tisíc lahví) a ve srovnání s Villages Vinsobres 2003, kde převažuje Grenache nad Syrahem za 4,5 € je o třídu výše.

Domaine La Cabotte nabízel vynikající Villages zejména ročník 2000 a 1999 z odrůd Grenache(70 %) a Mourvédre (cena 5-7 €) asociující višně v čokoládě.

Domaine de la Présidente vyrábí z odrůd Grenache případně Syrah nejen hutná červená, ale i bílá vína (třeba Collection Galifay nebo Grands Classiques blanc) v ceně 5-9 € za láhev.

Gabriel Meffre nabízí zajímavá vína řady Gigondas (např. Domaine de Longue Toque 2001) nebo Crozes Hermitage Laurus, kde je 100% Syrah. Tato vína již dováží ing. Novotný v cenách kolem 400,- Kč. Velice příjemný bly Laurus Lirac 1998 z jižní Rhôny (340,-Kč) z Grenache (50 %), Syrah,Mourvédre a Cinsault, kde dominuje lékořice, višně, skořice a ostružiny až muškát. J. Vidal-Fleury z Ampuis nabízel hlavně vína z odrůd Grenache a Syrah, ale i Muscat Petit Grains (Muscat Beaumes de Venise-doux). Pieuré de Montézargues hospodaří na 34 ha, kde převažuje opět Grenache a vyrábí ročně na 175 tisíc láhví. SCEA Domaine de Mourchon hospodaří na vinicích starších 40 let s průměrnými výnosy 30 hl/ha. Převažuje opět Grenache a Syrah -zaujalo Villages Séguret-grand reserve 2003 právě z těchto odrůd
Následovala další vinařství (SARL, SCA z Bédoin či Pujaut, SCEA ze Sarrians (R. de Vacqueyras), Tavelu (D.La Genestiére) či Pouzilhac (Ch. de Panery)...aj.), ale pak už žádné z ochutnaných vín mne nezaujalo natolik, abych je blíže popsal. Možná to bylo i proto, že nepřeberné množství chuťově podobných vzorků začalo s úměrně rostoucí dobou degustace splývat do jediného verdiktu.

Každopádně prezentace byla velice podnětná i z pohledu získání cenných informací nejen o vínech samotných, ale i zákulisní přípravy, odlišnosti terroir, stáří vinic apod. Na závěr nezbývá než poděkovat pořadatelům a všem, kteří se na zdařilé prezentaci podíleli, popřát hodně úspěchů a nám ještě více podobných akcí.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4025x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5