O Víně

25.02.2005 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Postřehy z audience Grand Cru Classé Bordeaux 2002

Společnost Merlot d´Or, zabývající se dovozem vín z Francie, ve spolupráci s francouzskou obchodní společností Barriére Fréres uskutečnila oficiální uvedení vín kategorie Grand Cru Classé Bordeaux ročníku 2002. V pátek 18.2. 2005 se představilo 25 prestižních vinařských Chateau ve stylovém prostředí konírny Toskánského paláce na Hradčanském náměstí v Praze (dopolední vstupné 900,- a odpolední 13 až 18 hod. za 1200,- Kč). Degustace více jak 700 lahví v hodnotě převyšující 2 milóny korun vyvrcholila v Rudolfově galerii na Pražském hradě za účasti osobností společenského i politického života.

U příležitosti této mimořádné akce, kdy jsou přísné požadavky kladené i na degustační sklo, aby hosté měli možnost odlišit a vychutnat i sebemenší chuťové rozdíly, byla oficiálním dodavatelem na sklo firma Schott Zwiesel. Byla vybrána nápojová řada viña nejen pro vlastní degustace, ale i následný večerní banket. Jedná se o strojově vyráběné sklo z patentovaného křišťálového skla Tritan®, které je pevnější než běžný křišťál, vysoce lesklé a čiré, stejně jako odolné vůči rozbití.


· Château Palmer - Grand Cru Classé, Margaux
Anglický generál Charles Palmer, budoucí hrabě z Wellingtonu propadl kouzlu kraje tak, že pojal za choť mladičkou vdovu vlastnící toto Château. Postupně zveleboval a rozšiřoval panství i vinice samotné, které proto dnes nesou jeho jméno (Château Palmer). Současná produkce činí 240 tisíc lahví (z 50 ha vinic) s převahou Merlotu (46 %) a Cabernet Sauvignonu (48 %).

· Château Beau-Séjour Bécot - 1er Grand Cru Classé, St. Emilion
Vinice o rozloze něco přes 16 ha v samém centru Saint-Émilion nesla název kukající datel (de Peycoucou)a byla přejmenovaná již v roce 1787. Nyní produkce Premier Grand Cru Classé činí 75 tisíc lahví červených vín z Merlotu (70 %), Cabernetu Franc (24 %) a Cabernetu Sauvignon.

· Château Beauregard - Pomerol
Jižní úbočí Pomerolu zdobí stejnojmenný zámek s romantickými věžemi z nichž je nádherná vyhlídka, která dala název Château. Roční produkce ze 17 ha vinic je 60 tisíc lahví vína, která byla vyrobena měsíční macerací v nerezových tancích s následnou malalolaktickou fermentací na nových dřevěných sudech a školení 18 měsíců v sudech typu barrique (65 % Merlot a Cabernet Franc).

· Château Giscours - Grand Cru Classé, Margaux
Rozloha vinic 83 ha poskytuje ročně až 350 tisíc lahví Cru Classé Margaux (hlavně Cabernet Sauvignon a Merlot). Od roku 1995 spravuje vinice Eric Albada Jelgersma od N. Tarima.

· Château du Tertre
Nejvyšší apelace v oblasti Margaux, kde obhospodařuje celkem 80 hektarů vinic a produkce Cru Classé tvoří téměř čtvrt miliónu lahví ročně.

· Château Haut Bailly - Grand Cru Classé Pessac Leognan
Vinařství v oblasti Pessac Léognan tvoří fosilní podloží a písčito-štěrkovité půdy, kde na 28 ha od roku 1998 hospodaří R. G. Wilmers. Jedinečné terroir vytváří špičkové Cru Classé (150 tisíc lahví ročně).

· Château d´Issan- Grand Cru Classé, Margaux
Jeden z nejstarších zámků v Médocu (dříve označovaný Theobon), rekonstruovaný v 17. století knížetem de Issan. Kdysi vlastnil vinici slavný Gustav Roy a od roku 1945 drží zámek rodina Cruse, která dnes produkuje 200 tisíc lahví z 30 hektarů vinic (70 % Cabernet Sauvignon a Merlot).

· Château Beychevelle - Grand Cru Classé, St. Julien
Nejkrásnější vinařství se zámkem ze 17. století tvoří vinice o rozloze 90 hektarů, poskytující ročně 320 tisíc lahví vína. Sklízí se ručně (převažuje Cabernet Sauvignon (60 %) a Merlot (28 %)) a unikátem jsou pro tuto oblast Médocu klenuté kamenné sklepy, kde víno zraje.

· Château Lagrange - Grand Cru Classé, St. Julien
Věhlasné vinařství pěstuje na 113 ha hlavně Cabernet Sauvignon (66 %). Používá moderní vinifikační postupy v nerezových tancích s termoregulací a následným školením v klimatizovaných sklepích v sudech typu barrique (55 % nové). Produkce tvoří 300 tisíc lahví, z nichž 80 % se vyváží z Francie do celého světa (převažuje USA, Velká Británie, Japonsko a další).

· Château Lascombes - Grand Cru Classé, Margaux
Zámek založený v 17. století rytířem de Lascombes produkuje dnes 240 tisíc lahví z 50 ha vinic (převažuje Cabernet Sauvignon (50 %) a Merlot). Velice redukovanými výnosy, dlouhým zráním a školením se řadí mezi nejlepší vína Médocu.

· Château Lynch Bages - Grand Cru Classé, Pauillac
90 ha vinic na náhorní plošině Bages u brány Pauillacu v zátoce Girond poskytuje 420 tisíc lahví Cru Classé. Původně doména patřila irské rodině Lynch, ale od roku 1934 je odkoupena rodinou Cazes, která ji vlastní dosud. Sklízí se ručně pouze modré odrůdy (Cabernet Sauvignon 73 %, Merlot 15 %, Cabernet Franc 10 % a Petit Verdot), které se pečlivě třídí pro nejlepší kádě vín školené na dubových sudech.

· Château les Ormez de Pez - Cru Bourgeais, St. Estéphe
Název pochází ze starých jilmů (les ormes), které na panství kdysi dominovaly a Pez je název samoty v Saint-Estéphe. Na 33 ha převažuje Cabernet Sauvignon (70 %) doplněný Merlotem (20 %) a Cabernetem Franc. Celková produkce dosahuje 180 tisíc lahví.

· Château Sociando Mallet - Cru Bourgeois, Haut Médoc
Bohatá historie rodu Sociando se spojilo s paní Veuve Mallet a prodělalo bouřlivý rozvoj i pád (v roce 1968 mělo jen 5 ha). Vinařství nyní produkuje 240 tisíc lahví z 58 ha (převážně Cabernet Sauvignon (55 %) + Merlot) v oblasti Haut Médoc a díky důsledné selekci (zpracovává pouze hrozny z hlav starších 10-ti let), dlouhému kvašení a preciznímu školení získala vína zasloužené renomé.

· Château Canon La Gaffeliere - Grand Cru Classé, St. Émilion
Renomované vinařství ze Saint Émilionu, hospodařící na necelých 20 ha, z nichž získává 70 tisíc lahví Grand Cru Classé ročně.

· Château Guiraud - 1er Cru Classé, Sauternes
Vinařství přímo v srdci apelace Sauterne, kde hospodaří na 100 ha vinic. Vysoce kvalitní botrytické hrozny Sauvignonu a Sémillonu poskytují bohatá a komplexní Premier Cru Classé v roční produkci okolo 100 tisíc lahví

· Château La Conseillante - Pomerol
Vinice položené v nejvyšší části Pomerolu, kde sousedí na severu s Petrusem (jílové půdy) a ma jihu s Cheval Blanc (hlinito-štěrkovité půdy). Rozdílná terroir ač na pouhých 12 ha poskytuje jemné třísloviny Merlotu (80 %) a plnost Cabrnetu Franc (20 %), z nichž se zcelují kulatá a sametová vína školením na nových barriquových sudech (podle ročníku ze 66 až 100 %).


· Château Figeac - Grand Cru Classé, 1er Grand Cru Classé B
Snad nejstarší historie Château, založená rodem Figeacus ve 2. století našeho letopočtu patří dnes i mezi největší v Bordeaux (40 ha). Pěstuje se Cabernet Sauvignon (35 %), Cabernet Franc (35 %) a Merlot pro výrobu Premier Grand Cru Classé s roční produkcí 120 tisíc lahví. Protože v dané oblasti Saint Émilion má nezvykle velký podíl Cabernetu označuje se jako „a la Medoc ze Saint Émilionu".

· Château Pontet Canet - Grand Cru Classé, Pauillac
Název pochází od zakladatele královského štolby Jean Francois Ponteta, který spojil pozemky na severozápadě Pauillacu. Od roku 1975 kupuje vinici Guy Tesseron a jeho syn Alfréd hospodaří na vinici dodnes. Produkce 240 tisíc lahví s převahou Cabernet Sauvignon (62 %) proslavila svojí kvalitou vína z Bordeaux po celém scětě.

· Château Malartic Lagravière - Grand Cru Classé Pessac Leognan
Vinařství v srdci Léognanu hospodaří na 43 ha (z toho 37 ha modré odrůdy), kde převažuje Cabernet Sauvignon a Merlot, z bílých na 6 ha Sauvignon (80 %) a Sémillon. Produkce tak činí 96 tisíc lahví červených a 24 tisíc lahví bílých vín.


· Château Cantemerle - Grand Cru Classé, Haut Médoc
Veliká rozloha 85 ha zahrnuje zámek, který kdysi patřil rodině Dubois a nyní produkuje 340 tisíc lahví (odrůdově převažuje Cabernet Sauvignon (52 %) a Merlot (40 %)). Přes obrovskou rozlohu probíhá sklizeň ručně a víno zpracováváno z každé vinice odděleně.

· Château La Pointe - Pomerol
Různorodé podloží 25 ha vinic (průměrné stáří 22 ha činí 35 let) poskytuje mastná vína, která prodělala 2-3 týdenní maceraci, malolaktickou fermentaci a školení v sudech typu barrique (min. 1/2 v nových sudech) po dobu 10 až 18 měsíců.

· Château Poujeaux - Cru Bourgeois Moulis
Prastaré vinařství z 16. století patří od roku 1921 rodině Theilů. Produkce 300 tisíc lahví pochází z 52 ha vinic (Cabernet Sauvignon + Merlot). Jak se vyjadřují znalci je aristokratem mezi grand cru v Médocu svými hebkými tříslovinami a vyváženou strukturou.

· Château Latour Martillac - Grand Cru Classé Pessac Leognan
Za svůj název vděčí věži krášlící nádvoří, kdysi pevnosti Martillac z 12. století, postavené předky de Montesquieu. Na rozloze 38 ha se pěstují, jak bílé odrůdy Sémillon (55 %),Sauvignon (40 %) a Muscadelle tak modré Cabernet Sauvignon (60 %), Merlot (35 %) a Petit Verdot.

· Château Beaumont - Cru Bourgeois Haut Médoc
Jednolitá vinice se 105 ha zdobí překrásný zámek a ještě krásnější vína v produkci přes 550 tisíc lahví z odrůd Cabernet Sauvignon (62 %), Merlotu (30 %) a okrajově Cabernet Franc a Petit Verdot.

Cílem audience bylo především představení vybraných vín z Bordeaux, které prezentuje Union des Grands Crus, sdružující 206 členů nejvýznamnějších vinařských domů v oblasti Bordeaux. Protože právě nyní se lahvují vína ročníku 2002 byla některá z nich představena v Praze, než zamíří na trhy do celého světa. Osobně mi připadala volba prostředí konírny mírně řečeno nešťastná, kde již krátce po 10 hodině nebylo prakticky možné si kde odložit sklenku a napsat si poznámky a vysokou teplotu v sále nepomohlo snížit ani otevření postranních dveří. Jinak některá vína ročníku 2002 jistě bude možno zařadit mezi výjimečné zejména z Médocu, kde se přiřadí k ročníkům 1996, 1995 nebo 1990, ale nedosáhnou preciznosti ročníku 1982 (resp. 1998 u vín z Pomerolu). Vedlejším cílem pozvání však byla i propagace našeho vinařství pro francouzské vinaře, kteří měli možnost navštívit vinařství Tanzberg v Mikulově nebo Šlechtitelskou stanici vinařskou ve Velkých Pavlovicích. Dlužno na závěr říci, že partnery akce byla i reklamní agentura Krekom, firma Schott Zwiesel a společnost House of Champagne Prague.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3821x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5