O Víně

Pesecká Leánka


Barva: bílé

Synonyma: 

Fetjaska korolevskaja, Fetjaska muskatnaja, Kyrályleányka, Dánosi leányka, Danesänä, Dunnesdörfer Königsast.Výskyt ve vinařských oblastech: 

Južnoslovenská (SVK).


Původ: 

Podle rumunských údajů je křížencem odrůd Dívčí hrozen x Grasa de Cotnari, který vznikl začátkem 20. století v obci Danes v Sighisoarském rajónu Rumunska. Podle ruských údajů je to kříženec odrůd Dívčí hrozen x Muškát Ottonel. Morfologicky se téměř nepodobá Dívčímu hroznu, její listy však velmi připomínají odrůdu Grasa de Cotnari. Pod názvem Feteascä regalä je rozšířena v Rumunsku. V menším rozsahu se pěstuje v Moldavsku, na Ukrajině a v Maďarsku. Na Slovensku se v poslední době rozšířila z Peseku (Šalov) na jižním Slovensku pod názvem Pesecká Leánka. V Listině povolených odrůd je zapsána od roku 1979.


Charakteristika odrůdy: 

List je středně velký, hladký, síťovitě zvlněný, mělce trojlaločný až pětilaločný. Rub je středně plstnatý. Řapíkový výkrojek je otevřený, klenutý, u báze stopky ostrý. Řapík je kratší, červenozelený. Hrozen je středně velký, 120 – 150 Muškát Moravský dlouhý (průměrná hmotnost 100 g), válcovitý, často křídlatý, středně hustý. Stopka má běžnou stavbu.


Charakteristika vína: 

Vína jsou plná, harmonická, s jemným odrůdovým buketem. Při vysokých výnosech či chladnějších letech se ve víně zvyšují kyseliny.

Počet zobrazení stránky: 5671x