O Víně

Solaris


Barva: bílé

Synonyma: 

FR 240-75Výskyt ve vinařských oblastech: 

Německo


Původ: 

Vyšlechtěn z (Merzling x GM 6493 (Saperavi severnyj x Muškát Ottonel)) roku 1975 ve Freiburgu Norbertem Beckerem. Právně je chráněn od roku 2001.


Charakteristika odrůdy: 

Velmi raná moštová odrůda.
Růst: silný
Letorosty nerostou zcela vzpřímeně, velké listy vytváří souvislou stěnu a proto se nedoporučují zahuštěné výsadby a doporučuje se odstranění listů zakrývajících hrozny.
Doba zrání: raná
Producent vysokých cukrů, v Lednici 28°NM, udává se až 30%, přičemž kyselost klesá pomalu, což příznivě působí na kvalitu vína.
Hrozen střední, řídký, bobule střední kulatá. Napadají ho vosy a ptáci.
Je dost odolný proti perenospoře i oidiu, udává se že více než Regent či Johanniter. Při dostatečně vzdušném porostu nejsou hrozny napadány šedou plísní, při přezrávání je však možnost tvorby cibéb.
Je odolný i proti mrazu. Raší dříve než evropské odrůdy a proto by mohl být poškozován jarními mrazíky.
Je citlivý na nedostatek manganu v půdě.


Charakteristika vína: 

Solaris dává vína plná, vysoké kvality, často se zbytkovým cukrem. P. Pavloušek uvádí: "v kabinetní kvalitě nebo při výrobě burčáku má Solaris muškátovo-ovocné aroma, řekl bych že je to dobrá kombinace aroma Merzlingu a Muškátu Ottonel, hodně záleží i na lokalitě jak se muškát projeví. Ve vyšších kvalitách je potom více ovocnější a květinový s velmi jemným muškátem."
Jiné prameny uvádí, že v chuti bývají tóny připomínajícími ananas a lískový oříšek. Je vhodný do směsí s méně cukernatými mošty (Ryzlink rýnský)


Zvláštnosti: 

Může být použit, jako velmi raný a sladký stolní hrozen. Je to jedna z odrůd, které jsou doporučovány pro pěstování ve velmi chladných oblastech, kde se jiným odrůdám nedaří.

Počet zobrazení stránky: 8886x