O Víně

Regent


Barva: červené

Výskyt ve vinařských oblastech: 

GER, USA, RUS


Původ: 

Jde o mezidruhový hybrid odrůd "Diana" (=Silvaner x Müller-Thurgau) x "Chambourcin". Odrůda byla vyšlechtěna v Německu (Heilweildorf) v roce 1967.


Charakteristika odrůdy: 

Středně pozdní odrůda (135-140 dní).
Genetický původ: 80,06 % vitis vinifera + 1,76 % vitis labrusca + 14,32 % vitis rupestris + 1,56 % vitis berlandieri + 0,98 % vitis riparia + 1,32 % vitis lincecumii.
Střední vzrůst se slabším růstem zálisků.
Hrozny střední velikosti, 150-180 g, cylindricko-kónické, mírně tuhá slupka. Střední bobule, hmotnost okolo 1,5 g, okrouhlé, tmavě modré až černé barvy. Harmonická chuť, někdy s travnatými (rostlinnými) tóny. Dužnina měkká, intenzivně vybarvená.

Cukernatost odrůdy 20-22 °NM, kyseliny 8-9 g/l.
Dobrý vyzrávání letorostů, z nichž je plodných asi 80 %. Letorost mívá průměrně 1,4 hroznů.
Zatížení je 60-80 oček na keř, 3-4 očkové čípky. Jako většinou, větší zatížení keře oslabuje kvalitu výnosu. Je-li sběr posunut na příliš pozdní dobu, snižuje se v hroznech obsah kyselin.
Podnože: Kober 5BB, РР 101-14.
Vyžaduje vylamování zálisků a zaštipování letorostů po odkvetení.
je odolná mrazu, snese až -27 °C - pěstuje se např. na území státu Michigan, nebo na ruských pláních. Odolává také oidiu, mšičce révové, plísni šedé. Dá se pěstovat ekologicky - zcela bez chemie, což často využívají v Německu.

Je to nejúspěšnější moštová modrá interspecifická odrůda - začíná se pěstovat i u nás např. na Sádku a jižní Moravě.


Charakteristika vína: 

Odrůda Regent slouží k přípravě červených vín vyšších jakostí s intenzivní barvou. Vína mívají příjemnou teplou barvu, odrůdové tóny v chuti a připomínají francouzská vína z oblasti údolí Rhony.


Zvláštnosti: 

Odrůda je citlivá na nedostatek živin v půdě, zejména na hořčík.

Počet zobrazení stránky: 6121x