O Víně

21.11.2012 p.j. Active: Yes Date and time of publication: 21.11.2012 10:07

Duel v Hustopečích tuto sobotu!

Relativně často zmiňuji ve svých článcích tzv. „velká vína", adoruji Burgundsko a vůbec francouzský smysl pro harmonii a eleganci. To je jiný svět než vína olepená medailemi z výstav. Ale chápu, že pro normálního smrtelníka prakticky nedostupný. Ovšem tuto sobotu máte jedinečnou příležitost toto za relativně dostupné peníze ochutnat také - a ještě to rovnou porovnat se zdejší špičkovou Moravou. Snad na čtyřista vzorků by tam mělo být.

sobotu 24.11.2012 v Hustopečích v hotelu Centro se mezi desátou dopolední a osmou večerní koná už třetí ročník akce „Světový duel vín". Měl jsem možnost vidět seznam vzorků z předešlých ročníků, a tam to pořád trpělo častým neduhem, že k porovnání se zdejší Moravou byly vybrány buď dost průměrné francouzské značky, ještě nejlíp i příliš mladá lahvově nevyzrálá vína. To letos ovšem... valím oči, že se podařilo vybrat i opravdovou špičku a ještě někde i v ročnících, kdy už to není škoda otevřít.

Při pokusu dobrat se pomocí internetových vyhledavačů k nějakým podrobnostem asi moc nepochodíte. Dozvíte se jen, že taková akce proběhne a kdy a kde. Že tam budou takto výjimečná vína samozřejmě ne, natož kolik to stojí. Sám jsem jednou ročně organizátorem Jiných vín, takže chápu ten strach, že když se to příliš rozkřikne, tak přívalovou vlnu organizátoři nezvládnou a vzorky zmizí během prvních pár hodin. Omlouvám se předem organizátorům hustopečského Duelu za způsobené komplikace vzniklé zveřejněním, ale podle mého pokud je akce financována z veřejných zdrojů, platíme ji částečně na daních my všichni, takže si myslím, že není úplně fér, když se o ní dozví jen ti napřímo pozvaní přes maily od organizátorů. Tohle je unikátní příležitost zejména pro naše vinaře, kteří opravdu chtějí svá vína pozvednout k absolutní světové špičce, ale i pro každého opravdového milovníka vín. Neváhejte, buďte aktivní, dohledejte si kontakty, nenechte se odbýt, natlačte se tam - podle neoficiálních informací je ta akce otevřená pro veřejnost, nejen pro zvané, a vstupné by se mělo pohybovat v řádech stokorun (snad 400,- Kč), což je směšná cena, v Praze by komerční vstupné na něco takového bylo desetkrát, možná dvacetkrát dražší. Však kolikrát v životě budete mít šanci ochutnat vína, která stojí 3-9 tisíc Kč za lahev?

Vína, která si hlídejte, budou asi rychle pryč:

Jean Chartron: Chevalier-Montrachet 2005 (renomovaný vinař, jeden z nejprestižnějších terroirů na Chardonnay na světě, výjimečný ročník)

Bachelet-Ramonet: Bienvenue-Batard-Montrachet 2005 (jen o kousek vedle)

Jouard: Batard-Montrachet 2010 (to bude asi mlaďoučké, dubové, ale proč ne)

Bonneau du Martray: Corton-Charlemagne 2001 (ročník sice slabší, ale zase to bude vyzrálé, určitě minerálnější než předchozí vzorky, terroir a vinař opět špička)

Chavy-Chouet: Puligny-Montrachet 1er Cru „Les Folatieres"  2010 (vinař sice není úplně první liga, ale elegance a jemnost by tam měla být patrná i tam)

Domaine Michelot: máte šanci porovnat od jednoho vinaře tři terroiry: lehčí minerálnější Grand Charrons 07, mineralitu a strukturu vyššího řádu z nejlepší tratě ve vesnici „Les Perrieres" 2006 a těžší, plnější a voňavější Charmes 2009.

Tak to by byla ta nejlepší Chardonnay. Určitě jen o fous méně prestižní, ale také nesmírně zajímavé budou od Bertagny Clos Vougeot 1er 2008, Jurský Rubis (to bude asi hodně jiné), dokonce je tam italské Chardonnay od legendárního Angelo Gaja, od Jouarda zkuste obě Chassagne, porovnejte je třeba s některým Chablis (nejlepší budou myslím od Fevre a La Chablisienne) od Drouhina Pouilly-Fuise.

Z rulandských bílých určitě Trimbach 2008, Dirler-Cadé 2010, Hirtzberger a Josmeyer.

Z rulandských šedých: Hirtzberger, Bründlmayer a René Muré

V ryzlincích rýnských určitě absolutním vrcholem byl měl být Trimbach a jeho Cuvée Fréderic Emile 2005. Ale je to opět harmonie velmi jemná, kdo chce čuchat citrusy a mlaskat u zbytkového cukru, bude zklamán.

Asi srozumitelnější a podobně slavná jsou jména Schlos Johanisberg, Fritz Haag (!!), Nikolaihof, Bründlmayer, F.X.Pichler (Loibenberg !!!), René Muré (Clos St. Landelin !!), Dirler-Cadé, Hirtzberger, Josmeyer, Chateu Belá (!! - v držení možná nejlepšího moselského vinaře). Celkově ale snad až na jednu výjimku jsou ryzlinky na této degustaci dost mladé, škoda.

Cabernet Sauvignon - tam mne zaráží, že úplně chybí cokoliv významného z oblasti Bordeaux, ale i tak se nechají najít pěkné kusy, třeba Mas La Plana 1996, Rubicon 2008 (i Diamond Collection od Copoly bude asi pěkná), mezi tzv. „ostatními červenými odrůdami" si nenechte rozhodně ujít Chateauneuf-du-Papes 2008 od Chateau Mont-Rendon - to je opravdu jejich první třída, jsou tam též tři věci od Angela Gaji - to jsou taky lahve nesmírně vzácné a drahé, stejně tak Ornellaia. Zkuste i Errazuriz (ale radši dokud nejste moc ovíněni - ať si nezlomíte jazyk :-)

A jdeme do finále: Pinot Noir. Toto jsou podle mne opravdu špičkové pinoty, které určitě ochutnejte:

De Courcel: zejména Pommard-Clos des Épenotes 2009 - toto je archetyp mohutného mužného majestátního pinotu, normálně taková vína potřebují deset let zrání, ale ročník 2009 obdaroval vína tohohle typu přístupností.

Z Pommardu je i Hospice de Beaune - Cuvée Dames Hospitalieres 2006, nadubené, ale starší, takže potenciálně ještě přístupnější.

Další vrcholná ukázka mužného stylu pinotu je Clos de tart 2007. Zřejmě nejdražší pinot na téhle degustaci.

Meo-Camuzet: Clos de Vougeot a Vosne 1er- Chaumes 2009 - hladší modernější luxusní styl, špičkový vinař i terroir, zkuste porovnat třeba se Stapleton-Springer.

Michel Gros: Vosne 1er - Clos des Réas 2007 - opět velké jméno i terroir... i když já osobně jsem někdy při chutnání mladších vzorků byl trochu rozpačitý, ale papírově další šampion.

Follin-Arbelet: má tam několik vín, i Grand Cru Cortony, bohužel asi ještě ne na vrcholu lahvové zralosti asi. I tak je vinař špičkový. A schválně, jestli tam postřehnete takovou horrorovitou stísněnost a tajemnost v těch vínech - toť typické pro vína z téhle vesnice.

Jadot: Volnay 1er cru „Clos de la Barre" - renomovaný vinař a hlavně terroir dává těm vínům naopak ženský půvab a eleganci. Navíc ročník 2004 - tedy bude lahvově zralé, byť ročník spíš průměrný.

Podobně žensky měkká by měla být Chambolle-Musigny od Hudelot-Bailet, ročník sice skvělý, ale mladé, příliš mladé to bude. Ale schválně jestli postřehnete v tom „Les Cras", že je o něco minerálnější.

Burgundských je tam i více, dokonce i Grand Cru jako Clos de la Roche, Clos St. Denis, Corton, Latricieres a Charmes. Tam kdyby to bylo od top vinařů, byly by to klenoty. Vybraní vinaři ale ke špičce nepatří, takže... to asi nebude takové, i když posledně jmenované jsou starších ročníků, to taky bude zajímavá zkušenost se stárnutím pinotu.

Je tam jedno víno i od spolumajitele legendárního Romanée-Conti, od Auberta de Vilaine, ale samozřejmě je to z vesnice už kousek dál od těch prestižních, dobře udělané víno to určitě bude.

Můžete porovnat burgundské pinoty s jedním renomovaným novozélandským od Villa Maria. Kdo má radši ovocitý projev, asi mu to sedne i více, ale v charakteru a struktuře... no nebudu Vás už ovlivňovat, tohle každý cítí jinak. No a rozhodně si nenechte ujít příležitost ochutant od Miloše Michovského jeho Pinot noir Premier 2005 - to si myslím, že se mezi burgundskými neztratí, i cenově je zdatně dohání, takže než se rozhodnete koupit výjimečné víno za výjimečnou cenu, určitě je lepší ho napřed ochutnat.

Tak... přeju nesmazatelný zážitek a dejte mi zprávu, jak se Vám která vína jevila.

Number of chat messages: 9  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 10810x