O Víně

13.05.2015 radek Active: Yes Date and time of publication: 13.05.2015 07:00

Kozel zahradníkem

V aktuálním „boji o sudovku“ je jedním z velmi „hlasitých“ argumentů zastánců výrazného omezení jejího prodeje to, že se tak má stát zejména v zájmu zákazníků. Opravdu?

Na Ministerstvu zemědělství právě finišuje vnitřní připomínkové řízení k návrhu novely Zákona č. 321/2003 Sb., o vinohradnictví a vinařství, která, kromě jiného, výrazně omezuje právě prodej sudového (rozlévaného) vína. V jeho rámci se k uvedenému návrhu mají možnost vyjádřit a tím i jeho výsledné znění ovlivnit ti, kteří byli ministerstvem zahrnuti mezi tzv. připomínková místa. A tak tuto možnost dostali ti, kteří z povahy věci k tomu mají právo se vyjádřit či jejichž názor by mohl být něčím zajímavý a mohl by tak přispět „ke zdaru věci", a to bez ohledu na to, zda jsou podporovateli či odpůrci navrhované výrazné regulace. A tak se mezi oněmi připomínkovými místy, od kterých chtělo Ministerstvo zemědělství znát jejich názor, najdeme „po právu" třeba i Svaz vinařů, Vinařskou asociaci, MORAVÍN, Cech českých vinařů, sdružení vinařů z některých vinařských podoblastí, regionů či významných vinařských obcí, občanská sdružení jednotlivých VOC apod., objevily i tři instituce, které po mém soudu z tohoto pohledu vzbuzují rozpaky.

Prvním z nich je občanské sdružení Evropský řád rytířů vína (http://www.rytirivina.cz/). Z uvedeného odkazu se lze dozvědět, že mají v ČR cca 50 členů, jejich seznam, a tím i relevanci tohoto údaje, tam však již najít nelze. Slyšel, prosím, někdo z vinařské veřejnosti o takové jejich činnosti, která by zařazení mezi ona připomínková místa vzhledem k dané problematice „opravňovala"? Kromě toho jejich nejvyšším českým představitelem, tzv. komturem, je Ludvík Šlancar. Ano, ten Ludvík Šlancar, kterému patří Vinařství Ludwig v Roztokách, resp. Bořeticích, o jehož opravdovém vztahu k zákazníkům svědčí i mé články z malého seriálu o některých „zajímavých" vínech na portálu O víně Čtyřikrát stejně, pokaždé jinak či Čert aby se v tom vyznal. Vskutku, ukázkový zájem o „blaho" zákazníků.

Dalšími jsou Templářské sklepy Čejkovice. Proč zrovna oni? Důvod jejich zařazení mezi ona připomínková místa bych asi rád znal nejen já. To opravdu mezi výrobci vína neexistují jiní, stejně důvěryhodní? Co na to Ministerstvo zemědělství?

A třetí, po mém soudu v této souvislosti současně i onou pověstnou „třešničkou na dortě", je Bohemia Sekt. O jejich vskutku příznačném vztahu k zákazníkovi jasně svědčí další články ze vzpomenutého seriálu: Daj-li mi mediali či nedaj-li, Habánský Motýl z Bzenca, Habánský Sommelier či A co na to inspektor Colombo?

Kdo tyto 3 mezi připomínková místa navrhl? A proč právě tito? Proč ne některé jiní? Třeba ne nevýznamné Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR, které se danou problematikou dlouhodobě zabývá a oficiálně o to také požádalo - bylo však odmítnuto, či zástupci dalších vinařských sdružení. Otázek víc než dost. V příloze může milý čtenář najít kompletní seznam oněch připomínkových míst. Po jejich zhlédnutí se asi mnohým dostaví podobných otázek více, zde jsem uvedl jen ty 3 „zařazené", o jejichž opravdovém zájmu o zákazníka nikterak nepochybuji. A v té souvislosti mě také napadlo, co uvedeno v titulku a kromě toho, a to i s ohledem na celkové složení podporovatelů a odpůrců připravovaných změn mezi nimi, i známé: Všichni jsme si rovni, někteří jsou si rovnější.

 
   Name   Size 
  19842_2015-MZE-12152.pdf   199.8 kB 
Number of chat messages: 8  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 11962x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.05.2015 18:19:33