O Víně

01.05.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace biodynamických vín Alaina a Isabelle Hasard

Dne 10. dubna 2006 proběhla v příjemných prostorách restaurace Zlaté časy prezentace mladé společnosti Vindemia (www.vindemia.cz), která na náš trh dováží vína Alaina a Isabelle Hasard. Firma Vindemia je mladá nejen dobou vzniku, ale i věkem všech zaměstnaných. Každopádně své podnikání rozjela ve velkém stylu, od kvalitně zpracovaných materiálů, přes elegantní firemní skleničky až po kvalitní raut na degustaci. Ovšem jimi dovážená vína mají dostatečně noblesní původ na to, aby si tento přístup zasloužila. Jednatel společnosti, pan Ondřej Čada, osobně pracoval na vinici pana Hasarda, a nadšení pro jeho vína je znát z každé věty. Podívejme se nyní blíže na vinaře a poté i na ochutnávané vzorky.

Alain Hasard začínal před mnoha lety jako profesionální sommeliér a degustátor v Paříži. Nyní již 10 let vlastní vinice v Burgundsku - Saint Sernin du Plain. Jedná se o oblast Côte Challonaise, v blízkosti St-Aubin, asi 100 km jihozápadně od Dijonu. Jde o rodinný podnik, vína připravuje spolu s manželkou Isabelle (na etiketách je uvedeno Alain a Isabell Hasard) a pěti dětmi. Jedná se o od základu biodynamické vinařství bez použití chemie, s maximálním důrazem na ruční zpracování, detailní kontrolu každého hroznu, žádné čeření a filtrace a tak dále. Pedantický přístup se vrací ve velmi osobitých vínech se zajímavým charakterem.

Degustováno bylo jedno víno bílé a tři červená. Vína měla vhodnou teplotu, červená byla otevřena zhruba dvě hodiny předem, aby měla čas se nadechnout. Na přechutnání a poznámky ke každému vzorku bylo dost času.

Bourgogne Aligoté 2001 AOC
Hrozny pochází z vinic Les Vignes Martin (hlinito-vápenatá zem, stáří vinice 50 let) a Les Combes (žulovitá zem, stáří 35 let). Hrozny jsou lisovány manuálně (vertikální lis), kvasí bez přidání dodatečných kvasinek z jedné poloviny v kádi a z jedné v nerezových tancích. Výsledné víno nebylo filtrováno ani čeřeno. 12 % alkoholu. Vyrobeno bylo pouze 600 lahví.

Barva je střední žlutá, příjemně zlatavá. Vůně je velmi komplexní, fantastická a prakticky bezchybná. Při každém nadechnutí objevíte něco nového, neomrzí ani po dlouhé době. Květiny, medová nasládlost, trochu „bonbónových“ aromat, čerstvé hrozny s vinným destilátem (pineau). Prostě nádhera. Chuť těchto výšin nedosahuje, i když je také příjemná. Poměrně svěží, harmonická. Snadno pitelné.

Maloobchodní cena je 385,- Kč (pro členy klubu 350,- Kč). K dispozici je i ročník 2003, který ale prý ještě potřebuje trochu času na lahvi.

Bourgogne Rouge Pinot Noir 2001 AOC
Čistý Pinot noir, kvasí na rmutu 12 dní. 20 % leží 12 měsíců v nových barrique sudech. Víno je opět bez čeření a filtrace. 13 % alkoholu. Vyrobeno 2400 lahví.

Vyšší červená barva, na pinot až nezvyklá. Těžší vůně, ve které je znatelný barrique, lesní ovoce a zvláštní nasládlost. Po nadýchání se objevují výrazné fialky. Chuť dojem jen podporuje, potěší hezké třísloviny, znát je alkohol. Toto vínu potřebuje nutně pořádně nadýchat! Ponechal jsem si část ve skleničce během degustování dalších vzorků a vrátil se k němu po půlhodině a vůně byla naprosto někde jinde. Původní pinot “někde na pozadí” se krásně vyloupl a celkový dojem byl mnohem lepší. Otevřít láhev a nechat ji tak pár hodin prostě nestačí.

Maloobchodní cena je 465,- Kč (pro členy klubu 420,- Kč). K dispozici je i ročník 2003, který opět prý ještě potřebuje trochu času na lahvi.

Bourgogne Passe-Tout-Grains 2000 AOC
Směs 40 % Pinot Noir a 60 % odrůdy Gamay. Během srpna přišla velká krupobití a bylo zapotřebí velmi pečlivě třídit. Některé vinice byly sbírány nadvakrát. Hrozny byly zpracovány vcelku (nakvašení proběhlo se stopkami) a tradičně sešlapány. Doba kvašení na rmutu 10 dnů. Alkohol 12 %. Vyrobeno 2400 lahví.

Vyšší červená barva. Plná hutná vůně tmavého bobulového ovoce. Zvláštní aroma, které obvykle nacházím především v chilském Carmènere, ponejvíce mi evokuje přezrálé až nahnívající citrusy (ale není to nepříjemné, taková zvláštní až nasládlá záležitost, které se občas vyhrne z ledničky, když tam zapomenete pomeranč nebo citron a jeho slupka začne ožívat). V chuti znatelný barrique, příjemné třísloviny a alkohol. Poměrně povedená záležitost.

Maloobchodní cena je 385,- Kč (pro členy klubu 350,- Kč). K dispozici opět i ročník 2003, ale stejný případ s nutností zrání jako minule.

Bourgogne Côtes du Couchois Les Vignes Martin 2001 AOC
Nejlepší hrozny čistého Pinot Noir z Les Vignes Martin. Půda na této vinici je hlinito-vápenatá, bohatá na síran vápenatý. Vinice má jižní expozice, velký sklon, vypouklý profil a je velmi slunečná. Vinobraní proběhlo relativně pozdě, až na začátku října, a to i přes riziko hniloby. Riziko se vyplatilo, hrozny byly naprosto perfektní. Přírodní obsah cukru by prokvasil na zhruba 12 %, mírně mu bylo pomoženo na 12,5 až 13 %. Od té doby se však chaptalizace nepoužívá. Poprvé se také začalo oddělovat víno od stonků, v tomto případě u poloviny hronů (ročník 2003 byl již naprosto odzrněn, kvašen pouze přirozenými kvasinkami a neproběhla u něj žádná další úprava). Doba kvašení na rmutu byla delší než u vín v letech příštích a to 13 dní. Víno zrálo v barrique sudech (z 20 % nových) a neproběhlo čeření. Vyrobeno 1500 lahví.

Příjemná vyšší červená. Těžší vůně s alkoholem, který je vhodné nechat oddýchat. Jemně vystupuje barrique okolo povedeného pinotu. Víno na korku ve vůni připomíná čerstvě rozbalenou čokoládu. Chuť je v naprosté harmonii s vůni a dotváří velmi příjemný dojem. Moc hezká záležitost, kde je vyšší cena ospravedlnitelná náročností výroby a selekcí hroznů, ale na tyto peníze mne samotná vůně a chuť nepřesvědčila.

Maloobchodní cena je 760,- Kč (pro členy klubu 690,- Kč). A již „tradičně“ k dispozici i ročník 2003, ale ten ještě uložit a nechat zrát.

Závěr? Velmi zajímavá a příjemná vína s hodně povedenou ambaláží a ze obvykle přijatelné ceny (i když povedenější ročník 2003 vychází cenově výrazně výš). I když jsou vína pana Hasarda (alespoň pro mne) třeba „jen“ velmi příjemný nadprůměr, správná podpora celého biodynamického způsobu výroby jim dodává nádech výjimečnosti. Ideální jako dárek, který následně vypijete s obdarovaným. Osobně mne nejvíce zasáhlo Aligoté, vůně je skutečně neuvěřitelná. A to jsem jinak vysazený na pinot noir, kterého se mi následně dostalo měrou vrchovatou :o)

Firma dováží i „Sommelierský otvírák na stará burgundská vína“, jeho použití můžete vidět na jedené z fotografií. Při troše cviku funguje velmi spolehlivě a otevírání vína s ním vypadá docela efektně. Navíc korek zůstává v podstatě nepoškozen.

Je moc dobře, že se u nás objevuje stále více a více menších dovozců a zajímavých zahraničních vín. A vzniká konkurence a doufejme i nějaká „obecná znalost“, že Bordeaux (a potažmo Burgundské a další Francie) nejsou jen stolní vína v supermarketu za sedmdesát korun kupovaná s pocitem kvalitního zahraničního vína a nebo naopak špičková Chateu za tisíce v archivech znalců. 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 12694x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5