Břeclavsko II. Putování za vínem v Hruškách. Sklepy a vína
Pokračování reportáže z Břeclavska, tentokrát věnované otevřeným sklepům v Hruškách.
V tom množství lidí, kteří se tlačili zejména u pultů známějších vinařství, nebyla šance na nějaké podrobnější poznámky, tentokrát jsem se omezil pouze na bodové ohodnocení. Povedlo se mi navštívit většinu sklípků, celkově jsem ochutnal asi 80 vzorků. Uvedu jen ty nejzajímavější. Protože jen část sklepů má internetové stránky, pokusím se zároveň alespoň některé z nich velmi stručně přiblížit podle toho, co bylo uvedeno v katalogu i co jsem vypozoroval.
Jiří Šmerák obhospodařuje 7 ha vinohradů, z toho jeden v plné bioprodukci. V tratích Písky, Hastrmany a Podsedky pěstuje 17 odrůd. Nejvíce se mi líbil Hibernal 2013 pozdní sběr, trať Podsedky, lepších 7 (81) bodů.
Vinařství Beneš je zakládajícím členem sdružení Bonus Eventus. Na sedmi hektarech vlastních vinic uplatňují ekologicky šetrný způsob hospodaření. Sklípek byl moderní, prostorný, s vlastním WC a možností posezení u dobré kávy. Nejvíce mě tu zaujal Aurelius 2013 pozdní sběr, trať Hastrmany, 7,5 (83) bodů.
Ve sklípku drobných vinařů U Titlů bylo velmi příjemně. Vinař se sám snažil nabídnout všechna svá vína, ani nebylo třeba chodit k pultu. Vína měla vyrovnanou úroveň a nejvíce se mi líbilo Rulandské šedé 2013, Hastrmany, horších 7 (79) bodů.
Vinařství Klimeš Marcel obhospodařuje 6,5 ha vinic jen s minimálním použitím chemických přípravků. Vína jsou označována jako zemská, ale většinou splňují parametry pozdního sběru. I tady mě nejvíce zaujalo Rulandské šedé 2013, Hastrmany, horších 7 (79) bodů.
Nejvíce jsem si užil dobrých vín ve vinařství Víno Richard Ing. Richarda Tichého. Tady jsem ochutnal deset vzorků a chutnaly mi všechny. Byla tu i velmi pestrá nabídka odrůd: např. Nitra, Dunaj, Děvín a spousta dalších. Výborný byl Aurelius 2012 výběr z bobulí, Hastrmany, 7,5 (83) bodů, ještě lepší Cuvée Filip 2011 barrique, Hastrmany, horších 8 (85) bodů. Fenomenální bylo ovšem Cuvée Filip 2006, které ani nebylo uvedeno v katalogu a bylo k dispozici jen v menším množství v karafě, bohužel se ale nedalo koupit. Tomu jsem dal 9 (92) bodů. Odvezl jsem si alespoň ročníky 2009 a 2011. Snad se jim povede podobně vyzrát.
Vinařství Netopilík navazuje na rodinnou tradici, která sahá až do 18. století. Vína vyrábějí tradičním způsobem bez použití ušlechtilých kvasinek. Pro mě zde byl nejlepší Děvín 2011, Hastrmany, 7 (80) bodů.
Velmi se mi také líbila vína z Rodinného vinařství Čapka, kde jsem toho také stačil ochutnat hodně. Nejvíce mě zaujalo Veltlínské zelené 2013 pozdní sběr, Slunný vrch, 7,5 (83) bodů a Chardonnay 2013 pozdní sběr, Kukvička, 7,5 (83) bodů.
Velmi příjemně se sedělo ve Vinařství Říha. Víno vyrábějí z ručně sbíraných hroznů a zraje většinou v akátových sudech, nepoužívají ušlechtilé kvasinky. Chutnal mi Ryzlink rýnský 2013, Písky, dostal horších 7 (79) bodů. Pochválit ale musím i pohoštění, které tady bylo úplně nejlepší a měl jsem pocit, že tu mají radost, když člověku chutná.
Ve stejném sklípku nabízel své jediné víno i Ing. Marek Babisz. Jeho Cabernet Sauvignon 2008, Turold jsem ohodnotil horšími 7 (79) body.
Vinný sklípek u Dědy byl pěkný, ale nabízeli tu jen vína cizích vinařů, kteří ani z Hrušek nepocházeli, např. Vinařství Maděřič.
Malý vinař Nešpor Jan působil sympaticky a bylo vidět, že ho víno baví. Asi nejlepší tu byla Frankovka 2013, které jsem dal 7 (80) bodů.
Lukáš Nešpor je synem předchozího, má ale už vlastní vinařství se 2 ha vinic. Tady bylo nejlepší Rulandské šedé 2013, Hastrmany, lepších 7 (81) bodů.
Akce to byla opravdu pěkná, žádné negativní postřehy nemám.