Žernosecký košt kontra Košt hraběte Chotka
Hned dvě soboty po sobě se v severních Čechách konají zajímavé a pěkné akce. 18. května proběhl Žernosecký košt a 25. května pak Košt hraběte Chotka na zámku ve Velkém Březně.
Konečně, dalo by se říci. Loni totiž organizátoři zvolili stejný termín a to bylo pro mě fatální - obě akce prostě stihnout nelze. Letos jsme si tedy vybírat nemuseli, a proto jsem toho náležitě využil. Akce nebudu hodnotit jednotlivě, ale pustím je ve své mysli do jakéhosi pomyslného ringu, a tam si to obě rozdají. Takže sekundanti ven, první kolo...
1. kolo - Jak se na akci dostávám
Obě obce jsou nedaleko, řekněme 10 až 15 kilometrů, na procházku to tedy není. Volím zásadně vlak, protože dopolední autobus do Velkého Března bývá beznadějně přecpaný, navíc ve vlaku lze odkládat přebytečné tekutiny. Žernosecký kulturní dům je od nádraží výrazně dále než zámek, ovšem to někteří ocení až při zpáteční cestě.
2. kolo - Vstupné
Velmi rozdílný systém. V Žernosekách činí základní vstupné 100,- Kč, v ceně je sklenička, katalog a 5 žetonů. Další si můžete za 5,- Kč přikupovat. Za každý vzorek platíte 1 až 3 žetony, nalijí vám rozumně dost. Jak říkám již po několikáté, tento systém se mi příliš nelíbí, ale u tolika různorodých vinařství je opravdu asi jediný možný. Navíc není problém se dohodnout, že dáte tři žetonky a překoštujete celé portfolio, kdy vám stačí do sklenice "cvrnknout."
Velké Březno na to jde přesně obráceně. Cena je 300,- Kč, v ceně je pouze sklenka, katalog si můžete za 50,- Kč přikoupit. V ceně je již kompletní ochutnávka, tedy můžete si dát co chcete, kolikrát chcete a kolik chcete.
3. kolo - Tradice
Žernosecký košt nám dokončil první třídu, letos se konal 7. ročník.
To košt velkobřezenský je mnohem tradičnější, tříská s ním puberta, letos byl ročník již polojubilejní, patnáctý.
Před všemi organizátory klobouk dolů.
4. kolo - Vystavovatelé
Na žernoseckém koštu najdeme výhradně vinaře. A to ať již profesionály (Kupsa, Hrabkovský, Mikulenka nebo Vybíral), tak také zahrádkáře, amatéry, hobbysty, říkejme jim, jak chcete. Letos se zúčastnilo 13 vinařství, u každého z nich jsem objevil něco zajímavého, pěkného, neobvyklého.
Velké Březno začalo spíše sázet na obchodníky než na vinaře. Pokud jsem správně počítal, vystavovatelů bylo zhruba 20, ale vinařů z toho tak 5. Tradičně Málkovi z Popic, Sedlec, sklep Maryša ze Šitbořic, Top wine z Věstonic, místní vinař pan Brožíček z Brné a dál už bych dost tápal.
Přímý kontakt s vinaři nejde alespoň pro mě ničím nahradit, takže tady rozhodně fandím Žernosekám. Ale zároveň zdůrazňuji, že Velké Březno nic takového neproklamuje, takže mu to nelze vyčítat.
5. kolo - Množství a kvalita vzorků
V Žernosekách z důvodů uvedených výše je třeba se připravit na menší počet vzorků. Někteří vinaři mají třeba jen dva, celkem jich je řekněme okolo 60. Neboli máte šanci předegustovat úplně všechno.
Ve Velkém Březně to nejde. Každý vystavovatel má vzorků průměrně 10, plus ještě můžete ochutnat vzorky soutěžní, tedy ty, jimiž byla obeslána soutěž, ale jejich tvůrci zde nevystavují. Celkem bych tedy odhadl 300 vzorků.
Jaká je kvalita? V Žernosekách je třeba se připravit na řekněme návrat ke kořenům a do minulosti, bez umělých kvasinek, řízeného kvašení a dalších vymožeností. Vína jsou někdy trochu divoká, neučesaná, buď vám hodně chutnají nebo hodně nechutnají, nic mezi tím nelze moc čekat. Pro průměrného, normálního návštěvníka to může být dost rozdíl oproti běžné produkci, já si vyloženě lebedil.
Ve Velkém Březně očekávejte především moderně vyráběná vína, dotažená dostupnou technologií. Výkyvy nejsou tak velké, víno určitě nevzbudí takové emoce, ale pěkné kousky tam lze najít, to ne, že ne.
Hodně mě zklamaly soutěžní vzorky. Porota v bílých vínech na zlatou vybrala prakticky jen vína s vyšším zbytkovým cukrem (to nezazlívám, to je věc osobních preferencí a vkusu), ale asi tři vzorky z deseti, nejspíš kvůli otevření a skladování, byly vysloveně vadné. Možná by stálo za to je přechutnat těsně před tím, než se nabídnou. Pro mě lepší žádný vzorek než vadný vzorek, protože se tak zbytečně škodí vinaři.
6. kolo - Soutěž
V Žernosekách se jedná o neformální soutěž, kdy je obrovsky znát ta radost, takže nějakou cenu obdrží v podstatě každý. Vypovídací hodnota je spíše typu - každý vinař něco umí, ochutnejte.
Velkobřezenská soutěž je tradiční, oficiální, má své vítěze, přidělují se oficiální ocenění a medaile. Určitě je zajímavé srovnat své chutě s porotou, zjistit, jaké jsou trendy v hodnocení a podobně. Pro běžného návštěvníka má hodnocení určitě smysl jako vodítko pro vlastní ochutnávání.
7. kolo - Délka akce
Ze všech výše uvedených důvodů se liší i délka akce.
Žernosecký košt zvládnete za odpoledne, však také začíná ve 13 hodin a můžete ho rozšířit také o nějaký další výlet nebo akci.
Velkobřezenský košt začíná již v 9 hodin dopoledne a můžete na něm příjemně strávit celý den. Pokud přeje počasí, můžete piknikovat v přilehlém parku a akci si tak užít ještě více.
8. kolo - Co mě zaujalo
Na žernoseckém koštu opět hobbyvinař z Libkovic pod Řípem Slávek Schoř, jeho Muller a Fratava jsou opravdu pěkné.
Překvapily mě relativně vysoké ceny za lahev (120 až 150 Kč) právě u hobbyvinařů. Ale úvaha je to logická, kdo chce, ať mi zaplatí mé úsilí, no, a když neprodám, vypijeme to s rodinou a přáteli.
Na koštu velkobřezenském pak Sklep Maryša ze Šitbořic. To sice může vzbuzovat různé negativní konotace, ovšem pánové opravdu umí a rádi je u nás příští rok přivítáme.
9. kolo - Návštěvníci
Těch je na obou akcích stejně, zhruba 4 stovky. Je to příjemný počet, pokud by jich bylo výrazně více, akce by tím spíše utrpěly. I organizátoři se shodují v tom, že jim to takhle vyhovuje a takto to mají nastaveno.
Překvapivé je spíše složení. V Žernosekách jsem prakticky nepotkal známé a drtivá většina účastníků se rekrutuje nejspíše z Litoměřic. Naopak ve Velkém Březně ani nesmíte nikoho pomlouvat :-), protože on nebo jeho kamarád stojí hned vedle vás.
10. kolo - Doprovodný program
Tradičně cimbálovka na obou akcích, což je samozřejmě velmi příjemné, v Žernosekách pak ještě malý jarmark- prodej keramiky a podobně.
Občerstvení též srovnatelné, přímo na zámku je menší kavárna a stánek s klobásami, v Žernosekách to řeší stánky. Využil jsem v Žernosekách, kdy jsem si dal palačinku se sýrem u Mikulenků, ta byla výborná, naopak utopenec u stánku před kulturákem, který byl naložen v kari, už tak dobrý nápad nebyl. Spíše bych ho označil za blbý a slovy televizních pořadů - doma to raději nezkoušejte.
11. kolo - K čemu mi akce byla užitečná
Žernosecký košt mi byl především užitečný v tom, že jsem se setkal se známými vinaři a prožil příjemné odpoledne.
Naopak na koštu velkobřeznenském jsme potvrdili degustaci s Málkovými a dohodli se na zájmu uspořádat degustaci vinařství Top wine a sklep Maryša. Tedy z klubového hlediska určitě přínos větší, z jaterního :-) hlediska zcela stejný...
12. kolo - Hodnocení
U obou akcí dochází ke stejnému dilematu, zda má člověk radši svého syna nebo dceru. V obou případech se jedná o milé, s láskou připravené akce, které návštěvníky jistě potěší.
Rozdíl bych snad viděl v tom, že na žernoseckém koštu budou spíše spokojeni návštěvníci poučenější, kteří už nějaké to víno vypili, košt velkobřezenský je pro širokou veřejnost.
Ale pokud můžete, zúčastněte se obou, chybu určitě neuděláte.
A jsme na konci. Gong ukončuje duel. Boxerský zápas skončil remízou. I to se občas stává...