O Víně

02.04.2010 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.04.2010 07:00

2. ročník Setkání autorů portálu ovine.cz

O víkendu, ve dnech 19. až 21. března 2010, proběhl několik měsíců plánovaný 2. ročník Setkání autorů nezávislého portálu ovine.cz. Jak akci hodnotím a jak vše probíhalo, se dočtete v dnešním článku.

O víkendu, ve dnech 19. až 21. března 2010, proběhl několik měsíců plánovaný 2. ročník Setkání autorů nezávislého portálu ovine.cz. Tentokrát se odehrál na půdě Uherského Hradiště a okolí, tedy z moravské oblasti nejseverněji položené, pod záštitou a organizací Tomáše Bečicy, alias Neználka. Z původního počtu dvaadvaceti nahlášených osob se nás sešlo pouze osm autorů s rodinnými příslušníky, což mě trochu zamrzelo. Na druhou stranu jsem zase potkal spíše tu druhou polovinu osazenstva, kterou jsem osobně neznal a při tak malém počtu na druhou stranu poznal více a podrobněji. K sepsání poznatků průběhu akce jsme se tentokrát rozhodli tři, tedy Milan Škoda, Miloš Ondrák a já. Takže budete mít možnost akci posoudit z několika různých pohledů.

Nejdříve bych zde rád poděkoval za všechny zúčastněné organizátorovi - Tomášovi - za bezchybnou přípravu a hladký průběh akce po celý víkend. Na všechny víkendové dny, včetně pátečního večera byl připraven doprovodný program zaměřený, jak jinak, zejména na víno a jeho degustaci. Po příjezdu a ubytování všech zúčastněných v odpoledních hodinách, byla připravena uvítací večeře v salonku hotelu a restaurace Koníček v Uherském Hradišti - Mařaticích. Po výborné večeři už to bylo jen pár kroků k manželům Musilovým, sídlících pár metrů přes cestu ve Vinném sklepě s příznačným názvem U Musilů. Tento dům i sklep má velice bohatou a zajímavou historii, kterou se pokusím zběžně přiblížit.

První písemná zmínka o sklepě se nachází v Knize svobodných polí a podsedků ve Starém Městě a v Mařaticích z 18. století. Ze záznamů vyplývá, že sklep nepatřil mezi vinařské sklepy v Mařatických horách, ale nacházel se pod vsí jako její součást. Na počátku 19. století byl nad sklepem zbudován domek a připojena zahrada. Od roku 1999 je objekt ve vlastnictví manželů Musilových. Sklep je zaklenutý, jeho přední část je o metr užší než navazující prostor s kamenným portálem a druhotně vloženým klenebním rámem. Dosahuje délky 26 metrů, jeho závěr tvoří skála. Vstupní dvoukřídlé dveře jsou v původních kovaných závěsech. Tolik tedy z lehce zkráceného záznamu, který však v plném znění naleznete ve volně dostupných, propagačních materiálech manželů Musilových.

Po vřelém přivítání se nám již dostalo plné pozornosti pana hostitele i jeho ženy v útulném, krbem vyhřátém předsklepení. Paní Musilová připravila pestrou skladbu dobrot k zakusování při degustaci. Pan Musil, bodrý a velice znalý pán nám nabídnul mnoho vín ze své produkce. Povětšinou se jednalo o vína selského duchu výroby, avšak řemeslně precizně zpracovaných a velmi pitelných. V paměti snad nejen mě, ale i ostatním, utkvěl zejména skvělý, bohatě broskvový Sauvignon 2009 z panenské sklizně. Pan domácí se velice snažil a nosil lahve ze všech koutů sklepa. Degustace se protáhla až do pozdních nočních hodin, kdy jsme se s Musilovými rozloučili a odebrali se nabrat síly na nadcházející náročný den.

Na sobotní dopoledne byl připraven přejezd do Buchlovic, kde se konala degustace vín pánů ing. Jiřího Černého a ing. Jana Knopfa, který celou degustaci řídil přímo ve sklepení vinotéky buchlovského zámku. Opět bylo vzorně přichystáno doprovodné pohoštění. Galerie vín vznikla v tomto 300 let starém zámeckém sklepě v roce 1996 za účelem představení moravských, malých i drobných vinařů, široké veřejnosti. Zde jsme již degustovali v pomalejším tempu a předem pečlivě připravené vzorky, takže jsme měli možnost dělat si i heslovité poznámky. Zaujaly mě hned první vzorky, které se vyznačovaly vysokou kyselinkou i přes vysoký přívlastek. Zejména velmi plné a tělnaté Veltlínské zelené 2008 výběr z hroznů pana Knopfa, Tramín červený 2008 (Žleby) pozdní sběr pana Černého a Rulandské bílé 2009 polosladké (Osvětimany), nejlepší víno dle pana Knopfa, vhodné pro delší archivaci. Dostalo se i na specialitky v podobě bobulového výběru milerky a cibébového Chardonnay 2008 z Boršic, trať Radovany. Z červených vín mě zaujalo nejprve krásné, velice pitelné  rosé 2009 z odrůdy André a Modrého Portugalu, dále pak Zweigeltrebe 2009 (Zlechov) a Frankovka pana Černého, zde jsem si již nepoznamenal ročník ani jakost. Po vydařené degustaci následoval polední oběd a přesun do Popovic na tradiční Josefovskou výstavu vín.

Výstava se konala v kulturním sále místní Sokolovny. Měli jsme možnost ochutnat až 455 vzorků vín, zejména menších, místních a okolních vinařů. Mezi největší vystavovatele, který také získal titul Šampiona bílých vín, byl podnik AGRO Zlechov a.s. za Rulandské šedé 2009 pozdní sběr. Mezi červenými víny zvítězil pan Světinský Antonín z Dolní Němčí s Dornfelderem 2009 v přívlastku kabinet. Vína byla hodnocena dvacetibodovou stupnicí. Osobně jsem ochutnal okolo 35 vzorků různých vín. Mezi ta, která mě zaujala, patřilo vítězné Rulandské šedé 2009 PS i přes znatelně pálivější závěr, Sylvánské zelené 2009 VZH Radima Vojtka z Polešovic, velice hezké Ryzlinky pana Medka Zdeňka z Popovic (2009 PS), Libora Vranky z Boršic (2009 PS) a Františka Tvrdoně z Popovic (2008). Oslovil mne i Muškát moravský 2009 PS pana Františka Tvrdoně, Pálava 2008 VZH Zdenka Vojtka z Polešovic. Z červených vín patřilo mezi lepší Zweigeltrebe 2008 PS Josefa Hrona z uskupení Vinaři Sady a Cabernet Moravia 2009 kabinet ing. Radomíra Menšíka z Polešovic. Výstava byla přínosná také rozhovory s ostatními kolegy a vzájemné porovnávání vín. Přibližně v polovině časového harmonogramu výstavy si část účastníku včetně mě odpočinulo návštěvou místního, soukromého muzea lidových krojů rodiny Potomáků. Exponáty se zaměřují na kompletní sbírku kunovského kroje ve všech kdysi užívaných obměnách a dále samotnými exponáty sýrce, výslužky, kraslic, hodového práva, věnců a různých předmětů, které byly ve výbavě téměř každé domácnosti. Výstava se nám velice líbila. Po návratu jsme pokračovali v degustaci a v podvečerních hodinách jsme zdařilou výstavu opustili.

V Uherském Hradišti jsme úspěšný den završili společnou večeří, někteří odolnější navštívili ještě soukromý Vinný sklep U Lisu a ostatní se odebrali k odpočinku. Nedělní ráno jsme se všichni rozloučili a rozjeli se všemi směry do svých domovů. Akci hodnotím jako velice relaxační a příjemně nabitý víkend s partou přátel, které jsem měl možnost díky tomuto setkání více poznat. Doufám, že další ročník se uskuteční dříve, než po třech letech!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5898x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5