O Víně

26.01.2010 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.01.2010 07:00

Ochutnávka vín vinařství Vyskočil, Blatnice pod Svatým Antonínkem

Dne 21. ledna 2010 se sešlo přes 50 vínomilců v klubu Havana, aby od 19 hodin ochutnali vína pana Vyskočila z Blatnice. Podrobnosti v dnešní reportáži.

Soupis vín dorazil opět ve vzorné kvalitě týden před ochutnávkou a vy si ho můžete přečíst též v přiložené tabulce. Pan Vyskočil představil své vinařství, oporou mu byl jeho švagr František, který popíjel s námi a doplňoval sdělené informace. Blatnice je velmi stará vinařská obec, vinohrad zde měl například Jan Ámos Komenský. Půdy jsou zde vhodné spíše na bílá vína burgundského typu (Ryzlinky, Sylván, z červených Rulandské modré). Rod Vyskočilů zde prokazatelně žije od bitvy na Bílé hoře. Jedná se o rodinnou firmu - pan Vyskočil, manželka, syn a tři zaměstnanci, občas využívají služeb brigádníků. Víno pěstují na 15 ha, některé hrozny dokupují od dvou prověřených pěstitelů. Provádějí dvakrát ročně selekci hroznů, vyjma starých vinic. Paní Vyskočilová má na starost vinohrad, pan Vyskočil sklep, kde se to dle svých slov snaží manželce nekazit. Vinařství je vedeno na manželku, opět slovy pana Vyskočila, protože ženské basy jsou o moc příjemnější než mužské. Již z prvních vět bylo poznat, že pan Vyskočil je příjemný, vtipný a dokonale se mu podařilo získat publikum. Vína leží ve starých dubových sudech, nikoliv v nerezu, většinou se přidávají ušlechtilé kvasinky. Bílá vína se nechávají ležet 2-8 hodin na slupkách, což je určitá zvláštnost tohoto vinařství. Ročník 2008 nebyl příliš povedený, mnohem větší naděje vzbuzuje ročník 2009. Ochutnali jsme:

1. Müller-Thurgau 2008 odrůdové jakostní

Příjemná neutrální vůně, lehčí, dobře pitelné. Na úvod velmi pěkné.

2. Ryzlink vlašský 2008 kabinet

Velmi zajímavé víno, v chuti až sláma, minerální, ze 30 let staré vinice. Můj první večerní favorit.

3. Ryzlink rýnský 2008 kabinet

Příjemné víno se svěží kyselinkou, 10 let stará vinice. Určitě co nejdříve vypít.

4. Chardonnay 2008 pozdní sběr

Ovocitá vůně, v chuti též ovoce, med.

5. Rulandské šedé 2008 pozdní sběr

V vůni chlebovinka a med, v chuti příjemně sladkokyselé.

6. Rulandské bílé 2007 pozdní sběr (zrálo na kvasnicích)

Zrálo 14 měsíců na sudě, ve vůni smetana a oříšek, v chuti banán. Vinice z roku 1971, víno pětkrát mícháno. Můj druhý večerní favorit.

7. Tramín 2008 pozdní sběr

Ve vůni učebnicová růže, v chuti zajímavá kyselinka, velmi pitelné. Třetí večerní favorit. Původ není přesně znám, ale je možné, že sem dotáhli Hunové.

8. Muškát moravský 2008 pozdní sběr

Krásná odrůdová vůně, v chuti chybí kyselinka, což na sebe pan vinař předem vyzvonil. Příjemné letní pití. Vyšlechtil inženýr Křivánek. Z nás už prý šlechtitelé nebudou, jsme na to moc staří.

9. Rulandské bílé 2008 výběr z bobulí

Víno by mělo mít přívlastek výběr z kvíčal. Hrozny čekaly na první mrazy, aby mohlo vzniknout ledové víno, ovšem tito opeřenci měli jiný názor. Žalostné zbytky se měly původně vyhodit, pak dokonce 14 dní na barikovém sudu. Víno velmi pěkné, voňavé, ovšem s vyváženou kyselinkou, není fádní.

10. Rulandské modré rosé pozdní sběr

Neutralizační vzorek po předchozím víně, nijak mě možná proto nenadchlo. Příjemné letní pití ve střiku.

11. Modrý Portugal 2009 pozdní sběr

Lehké, příjemné, nemá tolik tříslovin, ovocité.

12. Zweigeltrebe 2008 kabinet

Drsnější, příjemně ovocité, chutnalo mi.

13. Frankovka 2008 kabinet

Chuťově hodně podobná předchozímu vzorku.

14. Rulandské modré 2007 pozdní sběr

V chuti a vůni hořká čokoláda, vanilka, příjemné víno s vyšší barvou. Dále pan vinař představil 3 mladá vína ročníku 2009, vypadají velmi slibně.

15. Veltlínské červené rané 2009 kabinet

Část hroznů od rodiny Úprkovy, rodu známého slováckého malíře. Hrozny jsou z několika vinic, víno je příjemné, dobře pitelné.

16. Chardonnay 2009 výběr z hroznů (polosladké)

Má 35 g/l zbytkového cukru, krásně voní a chutná po medu.

17. Muškát moravský 2009 pozdní sběr

Měl cukernatost 25,2 °NM, tedy výběr z hroznů, komisař ovšem napsal 24 °NM a tím spadl do pozdního sběru. Velmi aromatické, sladší víno.

Po ochutnávce se losovalo, vítěz bral, světe div se, bobulový výběr.

Na závěr proběhl prodej. Přivezeno bylo asi 200 lahví, my jsme den předem navrhovali počet navýšit, pan Vyskočil se domníval, že toho půlku poveze domů. Nevzal v úvahu ústeckou vyprahlost, takže prodej připomínal spíš nájezd kobylek (nebo kvíčal, ovšem ty za víno neplatí). Jak se hezky česky říká, šlo to cugrunt. Za pár minut nebylo co prodávat. Protože však pan Vyskočil zaváží jednou za 14 dní do Prahy, dohodli jsme se na objednání a předání dalších vín bez problémů. Pak degustace plynule přešla v neřízenou, pánové hodlali pokořit Krušné hory na běžkách, naši tam mají chatu, takže jsem jim dával tipy na výlety a takhle krásně nám ta akce skončila. Zájemci se mohou podívat na stránky vinařství: http://www.vinovyskocil.cz/. Program degustací najdete na http://www.klubpratelvina.cz/.

 
   Název   Velikost 
  Vyskocil Blatnice.xls   27 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3774x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5