O Víně
Hodnocení sedmi vín, která trochu vybízela ke srovnáním. Z domácích dvě Rulandská bílá, ze zahraničních jedno portské, dvě červená z portugalské oblasti Dão a Vermentina z Korsiky a Sardinie.
Ten čas ale letí! Je tu opět 11. listopadu, den svatého Martina. A jak praví lidová moudrost, svatý Martin by měl přijet na bílém koni. Ale kdepak sníh na Znojemsku!
Zájezdy do vinařských oblastí Francie, Itálie, Španělska, Portugalska, Rakouska, Německa aj. a eno-gastronomická sympozia organizuji již od roku 1996, kdy jsme s Johnem přesídlili do Čech. Zúčastňují se jich jak profesionálové tak amatérští vínomilci a jsou tací, kteří ještě žádnou moji akci nevynechali. Občas se sice také najde někdo, kdo do družného veselí našeho vinařského kolektivu příliš nezapadá (v živé paměti máme ještě čtyři berounské učitelky, které si v CK Lingua Tour, se kterou spolupracuji, jednou zakoupily zájezd na Moselu a do Porýní "last minute"...) Avšak nikdy jsem se ještě nesetkala s tak vulgárními novodobými zbohatlíky na hromadném zájezdě, který by se dal přirovnat k cestě do pekel.
Hodnocení tří španělských a tří portugalských vín s krátkým povídáním o oblastech jejich původu: Montsant, Tarragona, La Mancha, Alentejo a Minho.
32. ročník pochodu slováckými vinohrady 2008 aneb pijme ho, pijme ho, až do rána bíílééého.
O vínech z Ampelosu, a speciálně o vínech tohoto vinařství ročníku 2007, byla na těchto stránkách už řeč. Ráda bych proto nabídla několik osobních poznámek k některým z těchto vín a také maličko představila vinotéku U soudku, kde jsem je měla možnost minulý týden ochutnat.
Hodnocení třinácti vín z pardubické ochutnávky Vinselektu Michlovský. Součástí byla i stříbrná kolekce ze soutěže Vinař roku.
Koštování je v této roční době mnoho a některá vína jsou nezapomenutelná. Snad každý den jsou alespoň tři ochutnávky ve stejný čas daleko od sebe a nemůžete je stihnout. Vybrat si tu nejlepší je problematické, protože pravdu se dozvíte až tam. Co vinného sklepu Monarch v Praze 1 se týče, povedla se prezentace odrůd například Chardonnay a Malbec z Moravy i světa vezdejšího. Ta první byla jemná, hebká, jiskřivá, hravá, plná i mohutná, lehká i těžká, živá i opulentní, hravá i vážná, bez sudového zrání i s ním, broskvová i máslová. Ta druhá zase lehčí i těžší, rubínová i temná, smyslná i poutavá, nezapomenutelná.
Několik postřehů z doprovodného vinařského programu Dny moravských vín na výstavě Flora Olomouc.
Hektické léto i začátek školního roku způsobil, že se teprve teď dostalo na reportáž o akci, která se uskutečnila na konci června, přesněji v sobotu 22. 6. 2008. Šlo o již čtvrtý ročník otevřených sklepů v Novém Poddvorově. Pro mne osobně to byla teprve třetí návštěva v řadě, protože historicky prvního otevření sklepů jsem se nezúčastnil. O tom, zda se naplní ono okřídlené rčení třikrát a dost nebo dojde k jeho popření, se dozvíte v následující reportáži.
Porovnání vín dvou zajímavých rakvických vinařství, Vinselektu Michlovský a Víno Rakvice je obsahem článku.
Dnes na podíváme na tři vína z opomíjené odrůdy Kerner v podání mělnických vinařů. Cože? Že tuto odrůdu ani neznáte? Je to přece kříženec Trolínského a Ryzlinku rýnského. Je pojmenovaná po lékaři a básníku (či chcete-li skladateli opileckých šlágrů :-) A. Kernerovi z Weinsbergu.


