O Víně

16.08.2023 b. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.08.2023 00:00

Dlouhodobá archivace - 3. část (Bourgogne 1.)

K vínům z Bordeaux jsem měl spíš dlouhodobě nevyhraněný vztah, četba o nich sice lákala, ale senzorická setkání s nimi za srdce chytla jen někdy, dával jsem tomu čas, dokud neochutnám všechno podstatné. Ovšem setkání s burgundskými víny, to bylo něco jiného, láska na první dotyk.

Vína z pinotu noir mi z červených vín sednou nejvíce. A navyknete-li si na vína z Burgundska, máloco z jiných oblastí vám přijde stejně dokonalé. Prubířským kamenem je právě archivace. I poměrně zdařilé mimoburgundské pinoty po pár letech v lahvi ztrácejí půvab, stárnou často docela neslavně.

Přímé dovozy z Burgundska:

Vosne-Romanée 1er Cru „Les Malconsorts“ 2002 Domaine Charles Thomas (lahvováno Moillardem, který ho posléze koupil) - Tohle bylo výborné. Klasické. Encyklopedie nelhaly, tohle je top poloha. Cena: 18,5 € za třetinku tehdy, dnes už se tenhle ročník nedá sehnat, ročník 2001 za sedmičku na wine-searcher.com 3.500,- Kč. Jestli to za to stálo: rozhodně ano.

Romanée St.-Vivant Grand Cru 2004, Domaine Arnoux - vůně pěkná, ale kyselinou a strukturou vyloženě nepříjemné, nepřátelské víno. Při pokusu nechat odležet do druhého dne se sice chuť poněkud zakulatila, ale ve vůni se objevila rozvařená zelenina. Cena: 160 € (v tehdejším kurzu cca 3.500,- Kč). Dnes se dá sehnat stejný ročník v rozmezí 18 -34 tisíc Kč, nad tím tedy kroutím hlavou, nebyl to žádný „ročník století“. Jestli to za to stálo: zklamání.

St. Aubin 1er Cru „Les Puits“ 2005, Dominique Derrain - otevřeno už po třetím roce (fámy v literatuře o tom, že víno bez síry není určeno k archivaci), bohužel příliš brzy. Mohlo být pěkné. Cena: 17,5 €. Jestli to za to stálo: Víno tu hodnotu mělo, líto jen zmařeného archivačního vývoje. Na wine-searcheru se dá koupit pár posledních ročníků v ceně kolem 1.400,- Kč.

Pommard „Clos des Ursulines Monopole“ 2005, Domaine du Pavillon/A. Bichot - krásné, šťavnaté, svůdný živočišnější Pommard, perfektní kyselina, dlouhé. Cena: 827,- Kč (dnes nejblíže jde sehnat ročník 2007 za 1.550,- Kč). Jestli to za to stálo: rozhodně ano.

Le Musigny Grand Cru 2006, J.F. Mugnier - otevřeno po dvanácti letech. Už bych řekl i kousek za zenitem, dekadentně rozkladné, povidlové. Kdyby stálo 1.500,- Kč a nemělo od Coatese dvacet bodů z dvaceti, řekl bych: pěkné víno s určitou pevností a koncentrací Grand Cru vinice, ale takto jsem za ty peníze (vyměnil jsem ho za Chateau Margaux) čekal mnohem více. Zklamání. Cena: 8.814,- Kč tehdy, dnes jde stále sehnat na mnoha místech světa v širokém rozmezí cen 38 až 128 tisíc Kč.

Nuits St.-Georges 1er Cru „Aux Boudots“ 2006, Dominique Mugneret - nejprve už se zdálo lehce na sestupu, ale ne, jen zasmušile vážné a víc do Nuits-St.-Georges, než k Vosne-Romanée, jak bývá z této vinice častější. Jestli to za to stálo: Trochu jiný projev, než jsem čekal, ale zklamání ne. Cena: 1.400,- Kč, dnešní cena za ročník 2008 kolem 2000,- Kč.

Vosne-Romanée 1er Cru „Les Beaux-Monts“ 2007, JJ Confuron - otevřeno po jedenácti letech, přičemž poslední rok to nezrálo v úplně ideálních podmínkách. Bezchybné, modernější, čisté, koncentrované, na vrcholu, což jsem vzhledem k ročníku nečekal. K dokonalosti tomu chybělo trochu nějakého nepopsatelného kouzla, které mívá třeba Leroy nebo Anne Gros, ale s ohledem na cenu a ročník to za to rozhodně stálo. Cena: 1.600,- Kč, dnes tento ročník na wine-searcheru nevidím, ale 2006 by byl k mání za 7500,- Kč.

Chassagne-Montrachet 1er Cru „La Boudriotte“ 2009, Domaine Ramonet  (bílé) - Otevřeno po šesti letech. Od této lahve jsem toho očekával velmi mnoho, ale nakonec to bylo „jen“ pěkné bílé burgundské. Cena: tuším kolem 1.300,- Kč (ovšem dnes 9 - 12 tisíc Kč). Jestli to za to stálo: Já jsem byl určitě zklamán. Na to, jak ikonické ságy jsem o vinařství četl a jak špatně se to shánělo...

Gevrey-Chambertin 1er Cru „Les Cazetières“ 2009, Pierre Bourée - Otevřeno po deseti letech. Uleželé, klasické - v poněkud staromilském smyslu, nehraje na modernu ani noblesu. Cena: v přepočtu 1.781,- Kč. Stejný ročník se dá vydražit v Itálii, vyvolávací cena 1.500,-. Ročník 2010 by dnes stál 3.800,- Kč. Jestli to za to stálo: ano.

Vosne-Romanée „Les Barreaux“ 2009, Anne Gros - otevřeno po sedmi letech; dravé, s neuvěřitelnou energií, pevné, na vilage apelaci i koncentrované a relativně plné (stoleté keře), zároveň s patinou a rustikální přímočarostí. Výborné. Cena: 1.450,- Kč (dnes 5800,- Kč). Jestli to za to stálo: rozhodně ano.

Nákupy od dovozců:

Corton-Charlemagne Grand Cru 1998, Domaine Bertagna (dovozce Merlot Grands Vins) - Trpělivost s archivací jsem měl jen pět let. Tehdy jsem byl zaražen rezervovaností vína. Dnes už bych věděl, že to byl styl vinařství a částečně i terroir. Cena: 1.600,- Kč (magnumy z ročníku 1999 se nechají sehnat za 8.100,- Kč, ale až v Austrálii). Jestli to za to stálo: ale... snad ano.

Richebourg Grand Cru 2000, Domaine Leroy (dovozce Ad Vivum) - Naprosto mimořádný zážitek. Spíš emocionální, filosofická a intimní záležitost. Víno, které s vámi v těchto rovinách opravdu rozmlouvá. Cena: 14.000,- Kč (asi nikoho znalého nepřekvapí, že současné ceny jsou neuvěřitelné: mezi 227 - 295 tisíc Kč. Tady výjimečně věřím, že nepoškozenou lahev bych do zahraničí prodal rychle, ale pravděpodobně by daně a pojištěná doprava část zisku užraly). Jestli to za to stálo: ano.

Vosne-Romanée 1er Cru „Les Suchots“ 2002 Domaine Prieuré-Roch (dovozce Domaine R&W) - ultrakoncentrované, ale chápu, že to pro někoho může být znak nejvyšší kvality. Pěkné, nekonvenční. Cena: 3.686,- Kč. Jestli to za to stálo: Pro mne to tu hodnotu nemá, nahlíženo žebříčkem Roberta Parkera to ale tu cenu má, tak si nějak představuju jeho 98 bodové víno. Ročník 2002 momentálně sehnat nejde, ale ročník 2005 je kolem 35 - 37 tisíc Kč.

Grands-Echezeaux Grand Cru 2004, Domaine de la Romanée-Conti (dovozce Domaine R&W) - Očekávání i zklamání bylo veliké. Víno mělo poměrně silnou sirnou (reduktivní) vadu, smrdělo nějakým organickým sulfidem, nepříjemně, pekelně (Ale třeba jsem to nepochopil - mnohé zahraniční recenze zmiňují často v souvislosti s víny z DRC aroma „asijského koření“. Jestli to bylo ono, tak šňupnout si curry mi zrovna nepřijde nijak skvělý zážitek). Vymíchat to šlo obtížně, karafa pomohla jen tak z poloviny, v žádné fázi se ve víně neobjevilo nic složitějšího, elegantnějšího zajímavého. Jednoznačně nejhorší nákup mé archivační kariéry. cena: 11.300,- Kč. Jestli to za to stálo: Ach ouvej, ani náhodou. A to dnešní ceny jsou mezi 77 - 167 tisíc Kč. Jenomže... kolik z nich jsou asi pravé lahve a kolik padělky? Kdybych tohle nekupoval rok po sklizni od exkluzivního dovozce, myslel bych si, že jsem na padělek natrefil též.

Beaune „Aux Coucherias“ 2004 Didier Montchovet (dovozce Víno Matey) - tohle bylo moc pěkné, typické, učebnicové, skvělé. Cena: 790,- Kč (momentálně by se dali nejstarší koupit ročníky 2016 - 2017 za 1.200 až 1.500,- Kč). Jestli to za to stálo: ano.

Savigny-les-Beaune 1er Cru „Les Serpentières“ 2005, Maurice Ecard (dovozce Domaine R&W) - ve správné sklence s ohledem na skromnější apelaci moc pěkné. Cena: 1.097,- Kč. Jestli to za to stálo: ano. (Dostupné jsou podezřele velmi staré ročníky a nebo nová vína, obojí za ceny podobné mé nákupní).

Vougeot 1er Cru „Les Perrières“ 2005, Domaine Bertagna (dovozce Dominec) - otevřeno po 13 letech; krásné, vyrovnané, na vrcholu, vážné, trochu až zdánlivě strohé, ale opravdu nejvyšší třída. cena: 1.536,- Kč (dnes za 2.200,- Kč ve světě, u Domince o něco mladší ročníky za 2.940,- Kč). Jestli to za to stálo: ano.

Clos St.-Denis 2005, Domaine Bertagna (dovozce Dominec) - Prý ročník století, na který se musí čekat, takže otevřeno až po16 letech. Vůně už do marmelády, železitost, stařinka, i když chuť pevnost a třídu drží. Asi teda vrchol nebo lehce za ním. Cena: 2.482,- Kč Jestli to za to stálo? Nejsem si jistý. Tehdejší cena možná přiměřená je, dnešní ceny (3.700 - 4.800,- Kč) bych považoval za neadekvátní zážitku.

Chambolle-Musigny „La Combe d´Orveau“ 2006, Anne Gros (dovezl Dominec) - moc pěkné, pevné, energické víno, které si na nic nehraje a přiznává village apelaci. Po deseti letech ještě před svým vrcholem. Cena: tuším kolem 1.700,- Kč (dnes 2.800 - 3.000,- Kč). Jestli to za to stálo: ano.

Vosne-Romanée 1er Cru „En Orveaux“ 2006, Sylvain Cathiard (dovozce Noble Wine, Munchen) - komplikovaně až barokně ornamentální víno, zjevně terroir potvrdila i exkluzivní sudovina od François Fréres. Cena: cca 2.500,- Kč (dnešní ceny kolem 20 tisíc Kč.). Jestli to za to stálo: rozhodně ano.

Pommard 1er Cru „Grand Clos des Epenots“ 2009, Domaine de Courcel (dovozce Víno Nejedlý) - otevřeno po 11 letech. Sebevědomé, dlouhé, temné, typické pro tu obec (i když jsem zažil větší divokost, tohle je na té aristokratické hladině), na vrcholu, absolutní harmonie, takhle nějak má vypadat archivační dokonalost. Cena: 1.600,- Kč Jestli to za to stálo: Ó ano! I za dvojnásobek, za který se to stále sehnat dá.

Savigny-les-Beaune 1er Cru „Les Lavieres“ 2011, Anne Gros (dovozce Alifea/RWC) - Cena: kolem 1.100,- Kč. Po deseti letech překvapivě už na sestupu, minimálně v barvě (nahnědlá) i vůni (kompotované švestky), tříslo tam sice je, ale celkově působí velmi unaveně. Jestli to za to stálo: Ne. Takhle dlouho to nemělo ležet. Na wine-searcheru je nejstarší ročník 2014 za 1500,- Kč.

První část týkající se dlouhodobé archivace najdete pod tímto odkazem a druhou část zde.

Všechna burgundská vína se sem nevešla. Zbytek zase za měsíc. 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 225x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5