O Víně

Zahrádky u České Lípy


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Litoměřická

Celková rozloha vinic [ha]: 3.7

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 3,7

Počet registrovaných pěstitelů: 1

Údaje z roku: 2008
Popis:

V této zřejmě nejseverněji položené obci, kde se u nás ještě réva pěstuje, existuje pozoruhodně dlouhá vinařská tradice. Obec podala začátkem roku 2008 žádost o zařazení mezi vinařské obce a mezi ostatní vinařské obce se dostala Vyhláškou 254/2010 . Mé prosbě o mapku a textové údaje bylo ze strany současného obdělavatele vinic (který si ovšem přeje i nadále vystupovat jen pod přezdívkou floriš) vyhověno téměř obratem a daleko před oficiálním uznáním za vinařskou obec:

Zahrádky u Č. Lípy - Karasy

Viniční trať Mariánov

Popis trati:
pozemky se rozkládají na vápnitých spraších na silikátovém podkladě s příměsí vulkanitových zvětralin, půda je písčito-hlinitá, svahová orientace je jiho-jiho-západní.

Vinice a dosud pěstované odrůdy:
Čihadlo - Rulandské bílé, Veltlínské zelené, Tramín červený, Sieger, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské červeno-bílé
Kmentovo - Müller Thurgau, Rulandské šedé, Svatovavřinecké,
Modrý vinohrad - Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Modrý Portugal

Obnova vinařství, ke které zde došlo po více než 350 letech, se datuje k r. 1976, kdy založil p. František Kmenta z popudu Velkovýkrmen Zákupy vinohrady na severním břehu Novozámeckého rybníka v sousedství selské usedlosti Mariánov. S ohledem na klimatické podmínky nejsevernějšího okraje vinařských aktivit v ČR byly pozemky osázeny hlavně odrůdami, které dokáží plodit i v méně příznivých letech. Zatímco jeden vinohrad (Čihadlo) posloužil spíše pokusným účelům a byl posléze opuštěn, zbývající vinohrady (Kmentovo a Modrý vinohrad) po desítky let rodily zajímavé víno specifického chuťového zabarvení. Po opakovaném značném poškození vinic mrazy došlo v roce 2003 k dočasnému ukončení hospodaření na Modrém vinohradu, zatímco vinohrad Kmentovo byl alespoň zčásti obnoven.

Současnost:
Od r. 2004 se réva pěstuje z celkové rozlohy viniční trati Mariánov (3,7 ha) pouze na obnovené části vinohradu Kmentovo na rozloze 0,8 ha a prozatím pouze bílé odrůdy. Dominující odrůdou je Müller Thurgau, na několika partiích figuruje i Rulandské šedé. Ačkoli se jedná o nejsevernější vinice v Čechách, viniční trať Mariánov se svou polohou, půdními a klimatickými podmínkami poskytuje hrozny pro výrobu překvapivě kvalitního bílého odrůdového vína. Na kvalitu pěstovaných hroznů má velice příznivý vliv blízkost vodní plochy Novozámeckého rybníka, a to jak z hlediska oslunění révových keřů, tak kvůli vlhkosti vzduchu a půdy a vyrovnávání teplotních výkyvů. I proto lze dosahovat v příznivých letech vyzrálosti hroznů, vyhovující jakostním parametrům pro výrobu vín s přívlastkem.
Hospodaří zde Novozámecké vinařství

Chcete-li vidět krásný letecký pohled na tyto vinice, běžte na
www.mapy.cz a do vyhledávání zadejte přesně tento GPS odkaz:
loc:50°37´47 14°33´7. Pak si přepněte na letecké zobrazení mapy a uvidíte
krásný vinohrad :-) A na adrese "loc:50°37´47 14°33´20" je v roce 2005
vyklučený vymrzlý "modrý vinohrad" (ZW, MP, SV)

Poznámka: V plánku je chybně uvedeno číslo cyklotrasy - správně je 3053.



Stará podoblast do roku 2004: tehdy nezařazeno
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 3009x