O Víně

Blatnice pod Svatým Antonínkem


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 271.01

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 269.09

Počet registrovaných pěstitelů: 383

Údaje z roku: 2007
Popis:

Blatnice se svými 269 ha osázených ploch (z celkové výměry tratí téměř 404 ha) a 383 registrovanými pěstiteli (čísla z konce roku 2007 - obě mírně za dva roky poklesly) patří mezi největší vinařské obce.

Všechny tratě byly zařazeny do první kategorie tratí - a to jistě zcela oprávněně. Sice Floriánky, Antonínek a honí část Dílců už lehce překračují hranici 300 m nad mořem, při slušné svažitosti a perfektní orientaci je slunci (převážně JZ) toto nebude problém.

Vína z této obce systematicky skupuji, jakmile je někde zahlédnu. Pasu po RR a RM, těm by se tu mělo dařit nejlépe. S RM nemám tolik dlouhodobějších zkušeností, ale naprostou většinu RR mohu doporučit - nejsou tak znásilňované techologiemi a ležením se lze někdy dobrat opravdu lahodných lipových kousků. Protože se ale přeci jen k vínům odtud nedostávám zas tak pravidelně, netroufal bych si (zatím) ze zdejších poměrně známých vinařství některé vyzdvihnout nad ostatní. Taktéž se chystám prochutnat důkladněji i zdejší specialitu - známkové víno s dlouhou historií Blatnický Roháč (kupáž RR, RB, Sz - už to složení zní víc než slibně).

Na jedné prezentaci jsem si všiml, že Blatel má na lahvích uvedeno "Froliánky" místo "Floriánky". Tázal jsem se, zdali to není překlep, ale s naprosto neochvějnou jistotou mi tvrdili, že to překlep není, že je tam snad kostel místnímu světci sv. Froliánovi, že jim tenhle název schválili uředníci při zatřiďování atd. Tak mne zvyklali, že jsem hned druhý den běžel, že to v mapách opravím. Ale, marná sláva, úřední listiny mluví jasně: oficiální název trati je Floriánky. Vyhledávačem zadané výrazy Frolián/Froliánek vykázal nula výsledků. Slovo "Froliánky" vyhledavač našel, zřejmě lidovou zkomoleninu používá i Vinblat - rodina Cíchova, zatímco jiní vinaři z Blatnice (Vyskočil, Polehňa) správně Floriánky (jestli to nebude tím, že třeba pan Polehňa má sídlo v ulici Pod Floriánky, takže je těžké ho zmást :-)Stará podoblast do roku 2004: Strážnická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 4027x