O Víně

Hostěradice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 332.7

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 155.6

Počet registrovaných pěstitelů: 6

Údaje z roku: 2007
Popis:

Hostěradice jsou už dlouho známé znovínským odběratelům díky řadě pěkných vín z polohy Volné pole. Sem také směřovaly autobusy s prvním Putováním vinicemi v roce 2000. Pro Znovín je toto jedna z nejprestižnějších vinic, podle nich i jedna z vůbec nejlépe obdělávaných (vlastní a obdělává ZEA Hostěradice). Svažitost trati je sice minimální, přesto jsou vína odtud opravdu dobrá, osobně odsud rád kupuji veltlínské zelené, zweigeltrebe, ryzlinky rýnské, vzácně se vyskytnuvší přívlastkové Neuburské. S láskou také vzpomínám na svatovavřinecké z velmi staré výsadby, kterou užuž chtěli vyklučit, ale ona dala jednu z nejlepších úrod (musel to být snad ročník 1999). Ovšem vlajkovou lodí z Volného pole jsou bílé rulandy. Jedna z mála věcí, které sbírám každoročně, bez ohledu na ročník.

Písčito-hlinitá půda Volného pole má mírně kyselou reakci, původem jsou to černozemní zvětraliny amfibolitů na spraši Kulmského pískovce Českého masivu.

Vína z Volného pole prodává i vinařství Sklepy Svoboda (Neu, Rb).

Polohy Vyhlídka a U vinohradu byly spojeny pod jednu velkou plochu (největší na znojemsku - kolem 150ha) s Volným polem, od něhož převzali i název. V tomto málo členitém terénu s tím nemám probém.

Podivnější se mi zdá přejmenování Kozího vrchu na Kokusové hory, zřejmě jen kvůli tomu, že stejně nazvaná trať leží na zcela opačném konci katastru směrem na Petrovice, 2km odsud. Obě části Kokusových hor mají rovněž odlišnou svažitost. Myslím, že název trati by měl zaručovat určitý jednotný terroir.

Chlupická neosázená trať Vinohrádky byla ze seznamu tratí už vyškrtnuta.

Totéž nejspíš čeká neosázené trati jihovýchodně od obce Pustiny a U vinohrádku.

Trať Pod Vyhlídkou vypadá z leteckých snímků zatím neosázená, ale ve statistikách se uvádí kolem hektaru osázených. Že by to byly ty malé tři vinohrádky skyryté v lese u Volného pole? Ani ty zatím neosázené části této trati bych ale neviděl tak neperspektivní.

Pod hostěradický katastr patří i kousek tratě Weinperky navazující na významnou trať stejného jména v sousední Miroslavi. Z tohoto kousku je osázeno méně než hektar (na západní straně).Stará podoblast do roku 2004: tehdy nezařazeno
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2478x