O Víně

Bělušice


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Litoměřická

Celková rozloha vinic [ha]: 14.1

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 12.2

Počet registrovaných pěstitelů: 2

Údaje z roku: 2005
Popis:

V Bělušicích byly ke konci roku 2005 registrováni dva pěstitelé, k témuž datu byla výměra viničních tratí zde 14 ha, osázených bylo z toho 12 ha.

Vinice nedávno změnily majitele, nyní patří expandujícímu Zámeckému vinařství Třebívlice, které zřejmě výhledově bude mít i vlastní sklepy. Zatím hrozny odtud končily ve Vinných sklepech Chomutov, často byl výsledným produktem burčák či víno sudové. Na dotaz, zda se odtud někdy objevily i lahvované přívlastky jsem dostal nejdenoznačnou odpověď. Nemám to potvrzené, ale Vinice Lenka by snad měla patřit Českému vinařství Chrámce.

Odrůdová skladba je MM (1,5 ha), RŠ+RB (1,5 ha), Mt(6,5 ha), MP(2 ha), SV(1 ha). Výsadby pochází z let 1977-1988.

Orientace svahů je příznivá, horní partie mají i pěknou strmost, úplně nechápu, proč byly v kategorizačním procesu zařazeny všechny vinice odtud do druhé kategorie.

V návrhu je slučování tratí: Vinice Lenka by měla úředně pohltit Vinici Klára, zbytek tratí by měl být pod názvem Pod Skršínským vrchem. Škoda ženských názvů tratí, z hlediska terroiru to ovšem zase není tak trestuhodné jako u slučování v jiných, podstatně členitějších terroirech.Stará podoblast do roku 2004: Mostecká
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2699x