O Víně

Dolní Kounice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 443.7

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 202.6

Počet registrovaných pěstitelů: 181

Údaje z roku: 2007
Popis:

Dolní Kounice rozhodně aspirují na místo nejsilnějšího genia loci, modelací terénu s trochou nadsázky něco mezi Karlovými Vary a Českým Krumlovem, ale bez toho turistického pozlátka a přehnané opravenosti cukrově bílých fasád. Já tedy městem projíždím velmi rád, je mi něčím blízké.

Ze všech panství předbělohorských Žerotínů si nejvíce cenili vinice Lauzmpelc ležící „nedaleko Dolních Kounic“. Dokonce nástupce Karla Staršho ze Žerotína si tuto vinici později speciálně přikoupil.

Registrováno tu je neuvěřitelných 181 pěstitelů - to je ve Znojemské podoblasti nejvíc a toto číslo v posledních letech i celkem roste. Celkovou výměrou tratí 443,7 ha je rovněž první, jen v osázených plochách jsou předběhnuté Vrbovcem.

Snad až na Nová města a některé okrajové příliš na západ orientované části Karlova jsou všechny ze zdejších tratí opravdu výjimečnými terroiry, ale i tyto dvě výjimky, až nejsou ke slunci orientovány nejlépe, oku lahodí více než leckterý obdelníkový lán vinice na znojemsku.

Asi nejznámnějšími vinaři zde hospodařícími jsou:
Vinařství Musil - na grandioritech trati Karlov pěstuje na 3,5 ha MP, Fr, Rb, Char, podloží prý dává vínům mineralitu a zemitost. Červená (ač zhusta docukřovaná) jsou opravdu dobrá, mohu doporučit.
Trpělka & Oulehla - Na Karlově (3 ha) mají MP, Fr, Včr, dle nich vyvřelé kamenité podložít této trati dává vína ovocitá, na úkor plnosti. Upřímně, prvoplánová ovocitost daná podle mne spíše technologií, mi není sympatická, tak spíše příležitostnými ochutnávkami sleduji, kdy se upraví na mně únosnou míru. Jinak mají výsadby i na Šibeniční hoře (8 ha), hlavně RŠ, Char, RM, Fr.
Adámkovo vinařství dělalo z nakoupených hroznů z Nové hory Modrý Portugal.Stará podoblast do roku 2004: Brněnská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 3559x