O Víně

Dolní Dunajovice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Mikulovská

Celková rozloha vinic [ha]: 589.8

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 407,6

Počet registrovaných pěstitelů: 371

Údaje z roku: 2007
Popis:

V Dolních Dunajovicích v posledních letech registrované výsadby i počet registrovaných pěstitelů mírně klesají.

Podle mne zdejší tratě trpí buď tím, že jsou rovinaté nebo i k severu skloněné. A když už je některý svah i dobře orientován (Zimní vrch nebo třeba Pod Slunným vrchem), tak trať stejného názvu v sobě obsahuje i o dost hůře situované části. To je tak trochu proti smyslu toho, že název trati má garantovat určitý terroir.

Vinofrukt Dolní Dunajovice je nejdůležitějším dodavatelem mamutích Vinných sklepů Valtice, takže Dunajovský kopec (RŠ, RM, Svav, Tr, Char), Kraví hora (Aur - i boulový výběr, Char, Mt, Svav a Syl) a Pod Slunným vrchem (Neu, Rb, Fr, Zw) jsou poměrně známé, i díky tomu, že tato vína jsou k vidění v hypermarketech. Též z polohy Ořechová hora (Pozor! Neplést s Březí - Ořechová hora, to je opravdu při pohledu na vrstevcnicovou mapu úplně něco jiného) se občas objeví přívlastek RV. Vzhledem k těm vrstevnicím mi to ovšem přijde spíš jako klamání spotřebitele a přiživení se na pověsti skvělého jmenovce. Ale možná bych měl napřed udělat nějakou slepou srovnávací degustaci.

Fanoušci Mikrosvínu zase znají jistě Zimní vrch (Sau, Tr, RŠ a zejména Char a RV včetně pověstných ledovek). Zajímavou polohou byla část dříve zvaná Malý Sluňák, odkud Mikrosvín produkoval Vz z keřů vedených řezem vertiko. Dnes tato trať patří pod megatrať Pod Slunným vrchem, ale občas se Vz odtud u Mikrosvínu ještě objeví.

Pokud vím, Galant koupil i fascinující vyterasovaný Sluneční vrch, který je zatím neosázený a mimo současné vinční trati, ale kdo ví... Zde si vůbec asi s hranicemi viničních tratí moc hlavu nelámou. Z ortomap je vidět pár i docela větších výsadeb mimo trati, nejkřiklavější je ovšem takové to esíčko vklíněné mezi Malý Sluňák a Zimní vrch (na mé mapě je na něm nápis Nad sklepy) - to je část, která byla určitě ještě loni mimo trati, přesto je celá osázená. Zřejmě bude dodatečně zahrnuta pod Zimní vrch. Já jsem tedy též spíš příznivcem liberálního přístupu, že úředník je tu od toho, aby nám pomáhal a ne zakazoval a házel klacky pod nohy, ovšem vzhledem k počtu podobných "anomálií" v této části mikulovska mi to už tak trochu připomíná vinaření v Itálii :-)Stará podoblast do roku 2004: Mikulovská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 4762x