O Víně

Dobré Pole


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Mikulovská

Celková rozloha vinic [ha]: 163.4

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 58.6

Počet registrovaných pěstitelů: 48

Údaje z roku: 2007
Popis:

Podle perfektně udělaných stránek obce (www.dobrepole.cz) počet obyvatel kolísá někde kolem počtu 400, počet registrovaných pěstitelů zde, stejně jako osázená plocha, v posledních letech mírně klesají. Doporučuji stránky navštívit, chcete-li se o obci a vinařství v ní dozvědět více.

Český název obce, jeho chorvatský a i německý ekvivalent (DOBRÉ POLE - DOBRO POLJE - GUTENFELD) naznačují úrodnost půdy v katastru obce, což se dá pouze potvrdit, protože kvalita půdy je skutečně dobrá. Vesnice se nachází při státní hranici s Rakouskem, na jihu ji ohraničuje železniční trať Břeclav – Znojmo a na severu jí prochází silnice rovněž Břeclav - Znojmo.
Vesnice je původu kolonizačního z první půle 13, století.Po zpustnutí vesnice v 15. století byla ves znovu osídlena v letech 1569 – 1571 charvátským obyvatelstvem vedle dalších kolonistů českého a německého původu.
Přímo v obci nesídlí žádná vinařská firma, i když ve viničních tratích vlastní vinohrady významné tuzemské firmy. Vinařskou tradici stále zachovává množství drobných vinařů. Zemědělskou výrobu provádí v katastru obce v největší míře Mikros-vin Mikulov. Vinné sklepy se v největší míře nachází v lokalitě za nádražím (rybníkáři) a „Za Vedrovým“ (potůčkáři).

Daniel má díky Mikrosvínu reputaci docela slušnou (zejména vysoké přívlastky Chardonnay), polohy Staré a Rosentické ovšem dohánějí a podle mého v rukou dobrého vinaře se Danielu vyrovnají.Stará podoblast do roku 2004: Mikulovská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 3263x