O Víně

Ráby


Stát: Česká republika

Oblast: Mimo oficiální oblasti

Celková rozloha vinic [ha]: 0

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 0

Počet registrovaných pěstitelů: 0
Popis:

V knize Augusta Sedláčka Hrady, zámky a tvrze království českého I. (reprint Argo 1993) je zmiňována v hradeckém kraji jediná vinice - pod Kunětickou Horou. Doloženy jsou za Pernštejnů, poslední zmínka o nich pochází z roku 1680, dokonce je známé i jméno posledního vinaře: Jan Novák.

V roce 1980 si v místech původní vinice (JV od zříceniny) vysadil svojí vlastní Jiří Sedláček (ta shoda jmen!). Odměřeno z mapy má 30x15 metrů, má 400 hlav, zastopeny jsou odrůdy MT, RR, CM, MP, Zw, Dornfelder a několik stolních odrůd, které dozrávají postupně.

Podnikl jsem v létě roku 2010 poměrně krkolomnou zajížďku tím směrem, abych vinici vyfotografoval do encyklopedie. Zanedbal jsem ale mapovou přípravu. Doptáváním mně sice domorodci nasměrovali správně, ale jak jsem zahlédl révové keře, poslední ušetřenou fotku jsem na ně vypálil. Doma mi bylo divné, že dle textu v encyklopedii tam mělo být 400 keřů a já fotil dvě ubohé řádečky. Pohledem do ortomapy jsem zjistil, že jsem fotil o dva pozemky jihozápadněji, než ona větší výsadba pana Sedláčka. Kolem té jsem jen bezstarostně projel. No, to je život. Třeba se tem ještě někdy objevím a napravím to.Stará podoblast do roku 2004: tehdy nezařazeno
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1086x