O Víně

Bzenec


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 315.1

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 164.9

Počet registrovaných pěstitelů: 338

Údaje z roku: 2007
Popis:

První písemná zpráva sahá do roku 1015. Správní středisko pro jihovýchodní Moravu bylo za Přemysla Otakara II. přeneseno z Břeclavi do Vracova a za Václava II. pak do Bzence. V listině krále Jana Lucemburského z r. 1330 se hovoří o hradu a městě Bzenci. Jeho vznik byl podmíněn i vysokými daňovými výnosy z vinic, které se rozkládaly na svazích kolem Bzence. Největší rozvoj město zažilo za vlády Karla IV. Od 2. poloviny 14. století se zde začali usazovat Židé. Bzenecká židovská obec patřila k nejstarším na Moravě. Měla zde vlastní synagogu. Zachována je i část židovské čtvrti a židovský hřbitov s obřadní síní z poloviny 19.století.
V zámecké zahradě lze spatřit snad největší místní pamětihodnosti - dvě prastaré lípy, nejstarší stromy na Moravě. Kmen větší lípy vichr rozvrátil na devět částí. Podle listin z r. 1604 jí tehdy napočítali 500 let. Stála zde již za dob krále Přemysla Otakara II. a vyprávělo se, že pod touto, dnes již devět set let starou lípou, odpočíval a bavil se císař Rudolf II. s celou svou gardou.
Bzenec je znám především pěstování a výrobou velmi kvalitních odrůdových vín. Bzenecká vinařská oblast je třetí nejmenší vinařská oblast na Slovácku (410 ha) a rozkládá v Kyjovské pahorkatině mezi Vracovem a Tučapy. Tvoří ji pouhých jedenáct vinařských obcí. Oblast proslavil především dodnes hojně pěstovaný Ryzlink rýnský. Ve Bzenci vzniklo také jedno z nejstarších vinařských družstev, které vešlo do všeobecného podvědomí svými dvěma nejvýznamnějšími víny. Byla to "Bzenecká lipka". Víno vyrobené z hroznů Ryzlinku Rýnského, který našel na Bzeneckou výborné podmínky pro uplatnění svých jakostních znaků a měl by vždy zůstat hlavní oporou zdejšího vinařství. Druhým tradičním výrobkem bylo známkové víno "Zlatý Hrozen" vyráběné ze směsi odrůdových vín Neuburské, Veltlínské červené, rané a Sylvánské zelené, později pak, když se pěstování těchto odrůd omezilo, hlavně ze směsi odrůd jakostních Ryzlink rýnský, Tramín červený, rulandské bílé a Savignon. Dále se zde daří bílým odrůdám Müller-Thurgau a Rulandské bílé a pěstují se také modré odrůdy, hlavně Frankovka.
Převzato z oficiálních internetových stránek města
http://www.bzenec.cz/index.asp


Velice příhodně orientované a zajímavě modelované svahy nad Bzencem, podloží převážně vátých písků příhodné pro ryzlnink rýnský a stále se zvyšující kvalita všech známějších vinařství této oblasti (Moravské vinařské závody Bzenec, Château Bzenec, Vinum Moravicum, Bunža Bzenec) předpovídá této před lety trochu pozapomenuté oblasti budoucnost. Většina výsadeb zejména na větších plochách je zatím mladých, ale řada menších vinic v soukromém držení by stála za prozkoumání, nenacházejí-li se tam nějaké prastaré keře.Stará podoblast do roku 2004: Bzenecká
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 5048x