O Víně

Velehrad


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 63.8

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 21.0

Počet registrovaných pěstitelů: 9

Údaje z roku: 2005
Popis:

Mapu jsem nemaloval, neboť Zlínský kraj má vzorně zakreslené všechny viniční tratě na jeho území na svém mapovém portálu (http://mapy.kr-zlinsky.cz/tms/projekty/vinic_trate/index.php?client_type=map_resize&strange_opener=0). Dokonce jsou tam názvy podle starého dělení před sloučením a barvami obrysu lze vyčíst kategorii vinice (zelená=první, žlutá=druhá, červená=třetí). Obce a tratě lze vyhledávat pomocí ikonky dalekohledu - pak vám vypadnou i výměry jednotlivých tratí.

Toto je ovšem jedna z výjimek: tratě v této obci mapový portál  Zlínského kraje nezobrazuje dobře. Zadáte-li si ve Vyhledávání tuto obec, najdou se vám sice správně čtyři tratě, ale jen tří názvů - Přední horu tam máte dvakrát, i na ortomapě. Správně je Přední hora ta severnější, ta "jižní Přední hora" je ve skutečnosti trať Chmelnice. Ta také jediná má spektrum expozic od JV přes čistý jih až k JZ.  Zbylé tři tratě (Přední hora, Babická nivka, Na Výhoně) jsou situovány do prudšího JZ svahu. Všechny čtyři tratě se mohou právem honosit první nejvyšší kategorií tratí. Ale já stále mluvím o čtyřech tratích, ale ony byly roku 2004 sloučeny do jediné trati - Přední hora. A jak je to s osázeností? Chmelnice je ze západní strany zastavěná, východní polovina ukazuje 5-6 osázené kousky. Na Výhoně už je osázeno mnohem více, kromě menších "záhumenkových kousků" je tam i několik velkokapacitních celků. Podobně i terasy na Babické nivce. Paradoxně Přední hora, trať, která svým jménem přikryla ostatní, je jediná zcela neosázená.

Taktéž s víny z Velehradu to není jednoduché: obecně známá velehradská vinařství jsou Abart a Ovčáčik. Abart dost mlží o původu svých hroznů, ani z jejich wrbu se o tom mnoho nedozvíme, a pozoruhodená Ovčácikova vína mají svůj původ spíše v nedaleké obci Tupesy.Stará podoblast do roku 2004: Uhersko-hradišťská
URL:

http://mapy.kr-zlinsky.cz/tms/projekty/vinic_trate/index.php?client_type=map_resize&strange_opener=0

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 985x