O Víně

Brzánky


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Litoměřická

Celková rozloha vinic [ha]: 27.7

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 2.8

Počet registrovaných pěstitelů: 4

Údaje z roku: 2005
Popis:

Mezi tratěmi, které spadají do katastru této obce rozhodně vyniká Sovice - prastará viniční poloha, legenda, jedna z nejmajestátnějších tuzemských vinic.  Jak vyplývá z níže uvedených historických pramenů, tak vinice na Sovici dali Lobkowiczové v roce 1928 vyklučit a přeměnit na zahrady a sad. Ještě na konce druhé světové války osázená Sovice nebyla. Obnovení výsadby se událo zřejmě až počátkem šedesátých let 20. stol. Pod katastr Brzánek ovšem spadá pouze část zvaná Leštínek osázená MT.

Prý byly terasy v prudkém svahu opuštěné jednak kvůli obtížnému obdělávání mechanizací (Lobkowiczové prý vybudovali za tím účelem jakousi nákladní lanovku) a prý také začaly ze svahu "ujíždět".

Nejlépe o obsáhlé historii vinařství v této obci vypovídají obrazové přílohy (Ryvola, J.: Pěstování révy vinné v Brzánkách. In: Vlastivědný sborník Podřipska - č. 2,3 a 5, ročník IX. Roudnice n.L.1931). Za jejich vyhledání a skeny děkuji pracovníkům Podřipského muzea v Roudnici nad Labem, jmenovitě Tomáši Jeníkovi.

Další zajímavé dobové fotografie ze sbírky Zdeňka Fořta najdete v oddělení Viniční tratě - Brzánky - Labské stráněStará podoblast do roku 2004: Roudnická
URL:

http://www.fotofort.estranky.cz/

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2130x