O Víně

Vetlá


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Litoměřická

Celková rozloha vinic [ha]: 0

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 0

Počet registrovaných pěstitelů: 0
Popis:

Správně je to  hierarchizováno, takže pod Vrbicí je v seznamu vinařských obcí i katastr obce Vetlá. Vetlá je blíž k Sovici, etikety Zámeckého vinařství z Roudnice uvádějí Vetlou, přesto je to byrokraticky vinařská ovec Vrbice, takže bližší detaily a statistiky naleznete tam.

Mezi tratěmi, které spadají do katastru této obce rozhodně vyniká Sovice - prastará viniční poloha, legenda, jedna z nejmajestátnějších tuzemských vinic. Z odrůd zde vysázených bývá nejlepší Sylvánské zelené a Ryzlink rýnský, pozoruhodné jsou staré keře Modrého portugalu, slibné určitě budou i novější výsadby Rulandského modrého. Podle informací domorodců jsou svahy Sovice částečně v držení drobných pěstitelů a restituentů, většina sice své pozemky pronajímá Zámeckému vinařství v Roudnici, ale někteří (pan Čašek z Prahy) si víno pro vlastní potřebu dělají též. V části zvané Propadený je zřejmě nestabilní svah, terasy se tam kdysi sesuly a od té doby tato část zůstala neosazená.

V dolní části Sovického kopce si nechal vysázet vinici Ing. Johanovský. Stará se mu o ní, i o sklepní hospodářství v přilehlém domě, paní Svatava Podrábská ze Zámeckého vinařství. Osazeny jsou odrůdy MM, Malverina, Hibernal, Zw, Dorn, RM. Kvalita prvních ročníků ještě nebyla ustálená na takové výši, jaký tento prvotřídní svah předurčuje, ceny však jsou přijatelně nízké a každý nový drobný vinař v české oblasti je určitě vítaným zpestřením.Stará podoblast do roku 2004: Roudnická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 3278x