O Víně

Velké Němčice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Velkopavlovická

Celková rozloha vinic [ha]: 284.1

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 51.7

Počet registrovaných pěstitelů: 95

Údaje z roku: 2007
Popis:

Podle článku Václava Fialy ve Vinařském obzoru č. 4/2009 se réva vinná pěstovala v této obci prokazatelně už před více než 800 lety. První vinice zde vysázeli cisterciáčtí řeholníci z Velehradu. Přesněji řečeno byly vinice založeny u dávno již zaniklé obce Skoršice. O tom, kde ležela, se vedou ještě spory (jedna verze je, že to bylo někde mezi bývalými tratěmi Korčice a Kraví hora), jistě to však bylo někde v dnešním katastru Velkých Němčic.

Terroiry v této obci jsou díky rozmanitě členitému terénu buďto rovinatější (Příděly, Hony pod Punty, Pod Vinohrady) nebo naopak nádherné prvotřídní svažité polohy s převážně JZ či jižní expozicí (Punty, Židy, Kraví hora, Růžová hora). Trať Nedámy má expozici též jihozápadní, ale je to svah k SZ směřujícího zářezu, to znamená, že z JV okolní terén tak trochu cloní.

Vína odtud se objevují u značek Víno Mikulov, Château Mikulov, Vinařství Baloun (Punty), Vinařství Pavlov, poslední dobou dalo o sobě masivní marketingovou podporou slyšet vinařství Proqin. Marná sláva, žádné z jmenovaných tratě této obce nijak nepropaguje a jejich styl vín bych se zdráhal nazvat terroirovým. Ale našel jsem stránky rodinného Vinařství U Samsonů, které si velmi považuje tratě Punty, a tam se o této trati konečně něco dozvíme. Určitě mám v plánu vína od nich ochutnat.

V příloženém souboru je druhá mapa v lepším rozlišení.Stará podoblast do roku 2004: Velkopavlovická
URL:

www.vinarstviusamsonu.cz

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Soubory
 
   Název   Velikost 
  podklady.jpg   1.4 MB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2825x