O Víně

Valtice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Mikulovská

Celková rozloha vinic [ha]: 1680.6

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 575.3

Počet registrovaných pěstitelů: 194

Údaje z roku: 2007
Popis:

Pod vinařskou obce Valtice je počítán i katastr obce Úvaly u Valtic. Přesto se na etiketách Úvaly objevují coby vinařská obec.

Valtice jsou po Velkých Bílovicích druhou největší vinařskou obcí. Registrovaných pěstitelů je zde tedy "jen" 194 (v roce 2005 200), ale z 1680 ha viničních tratí bylo ke konci roku 2005 osázených registrovanými výsadbami 582 ha, o dva roky později 575ha. Upřímně mi to není jasné: na Moravě je tolik krásných neosázených svahů a kolem Valtic byly vybrány jako viniční trati tak... ne úplně ideálně skloněné... tedy vlastně mi to jasné je: mamutí Vinné sklepy Valtice musí mít po ruce co nejvíce suroviny. A to nemluvím o tom, že z těch 1680 ha je 1243 vedeno jako I. kategorie (jen necelých 51 ha je v II. kategorii). Stačí pohled na vrstevnicovou mapu a je jasné, že ve Valtickém katastru se o příhodných jižních svazích nedá mluvit vůbec (snad kousíček trati Pod Raisnou), spíše o severních. O něco lépe jsou na tom v katastru Úval trati Kamenné hory, U lípy, Frankovské terasy a spodní části Pod slunečnou horou. Též Hůrka není špatně situovaná (ta jižnější polovina), z nových ortofotomap to vypadá, že by na té příhodnější části mohly být i nové výsadby. Neosázená trať Jižní svahy trochu klame, ve skutečnosti jen asi o 1/4 této se dá říci, že má... řekněme jihozápadní sklon.

Dost možná, že mapy, z kterých jsem vycházel, jsou už mírně zastaralé, neboť jsem z ortofotomap zjistil, že v prostoru mezi tratěmi Horní Čtvrtě a Culisty-Dlúhé (mé mapy zachycují jen zlomeček) jsou poměrně rozsáhlé novější výsadby, které na mých mapách jakoby nepatřily do žádné z tratí. Zřejmě byla jedna z jmenovaných tratí nově rozšířena.

Nevešla se mi do map celá trať Culisty-Dlúhé, tak jsem ji tam vmáčknul bokem jako jakousi zmenšeninu šipkou směřující na své místo.

S víny z VS Valtice odtud nemám mnoho zkušeností, když už po nějaké lahvi z jejich širokého sortimentu sahnu, jdu spíše po tratích z okolí Dolních Dunajovic. Ačkoliv zrovna když jsem kreslil příslušnou mapu, shodou náhod jsem ochutnal Vz z Kačisdorfského pole. Slušně udělané svěží šťavnaté víno, i když terroirovým bych ho zrovna nenazval.

Největším malovinařem z Valtic je Vinařství Černý, ti mají své výsadby v tratích Pod Raisnou a Culisty-Dlúhé.

Moravíno v minulosti produkovalo vína z tratí Pod lomem (Char), U lípy (RM), Jižní svahy (Merlot, CS), Horní čtvrtě (Por), Pod Sluneční horou (Fr). To je mi trochu záhadou, neb v ortomapách není po výsadbách v tratích Pod lomem a Jižní svahy ani památky. Ale ono to tak hezky zní: Jižní svahy...

Vinařství Petr Procházka má též docela slušný sortiment vín ze zdejších tratí: Hintertály (Mt, Rb), Za křížovým sklepem (RM), Culisty-Dlúhé (CM), Pod Slunečnou horou (RŠ).Stará podoblast do roku 2004: Mikulovská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 4122x