O Víně

Tasovice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 179.7

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 98.3

Počet registrovaných pěstitelů: 15

Údaje z roku: 2007
Popis:

Z Tasovic je díky Znovínu Znojmo nejvíc známá poloha Kamenný vrch. Znovín odtud propaguje hlavně odrůdu André, která jim už přinesla i nějakou tu medaili. Já spíše vyhledávám zdejší večerky (Veltlínské červené ranné) a jsem moc rád, že Znovín tuto odrůdu na vyhynutí stále dělá i v přívlastcích a nekazí její nenápadný půvab tím, že by se jí pokusil udělat líbivější nějakou důraznější technologií ve sklepě. Jinak odsud Znovín produkoval i Sau, Char, Vz, RV, Mt. Vysazen je i Tramín a další odrůdy.Kamenný vrch má z hlediska terroiru dvě části: jedna dost rovinatá plošina nad řekou, zčásti dosud neosázená, druhá modelovaná více, svahy ale bohužel otočené tím nesprávným směrem od slunce. Půda zde je písčito-hlinitá, středně až silně štěrkovitá, slabě kyselé reakce. Vrstva půdy není příliš mocná, pod ní jsou prekambrické žuly dyjského masivu, které se táhnou po pravém břehu Dyje k obci Dyje a k Načeraticím.

Staré vinohrady jsou též téměř rovinatá plošina nad řekou, jen na druhém břehu. Znovín Znojmo odtud udělal zajímavý Vz06jak "Gout de terroir" (dlouhá chladná macerace hroznů před lisováním).

Stará hora se původně jmenoval jen ten nejvýchodnější kousek s mírným východním svahem. Později expandovala i na další části původně zahrnuté pod název Kamenný vrch. Dělící čarou mezi nimi je teď silnice Tasovice-Načeratice. Asi nejlepší terroir z této obce má k jihozápadu skloněná část Staré hory odkud také pocházejí poměrně proslulé sauvignony Vinařství Barabáš.

Poměrně známé je v obci sídlící Vinařství rodu Horáčků, které prý za své Sauvignony a Chardonnay získali i nějaká ocenění, vynikající je i jejich Veltlín. Ze všech tří tratí dělá víno i Roman Polák.Stará podoblast do roku 2004: Znojemská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2485x