O Víně

Strachotice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 217.4

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 53.8

Počet registrovaných pěstitelů: 7

Údaje z roku: 2007
Popis:

Našel jsem dobovou reklamu z roku 1882, kde jsou Strachotice jmenovány mezi víny z nejlepších poloh, které se měly dražit. Též zde od roku 1913 (v Micmanicích od roku 1897) byly šlechtitelské vinice Císařsko-královského inspektorátu vinařského ve Znojmě. Velmi cenný materiál klonů a kříženců, který se zde podařilo nashromáždit, byl odvezen či zničen v době okupace. Po válce byla činnost šlechtitelské stanice obnovena, ale v šedesátých letech se pozemky administrativně vyměnily tak, že šlechtění přešlo do Vrbovce (dnes ŠSV Ampelos).

V katastru této obce a pod ní spadajících Micmanic se to hemží vysoce kvalitními terroiry. Místní sice soudí, že charakteristické odrůdy pro obec jsou Vz a RV, ale proslulejší se mi zdají odsud RR a RM (Eko Hnízdo, Znovín).

Krásnou tratí jsou Terasy (to je ta západnější část, Terasy od nich na východ spadají pod katastr obce Slup), donedávna neosázené, ty opravdové terasy na osázení stále čekají.

U kamenů (opět ta západnější, beze zbytku osázená část) zi získala určitý věhlas díky Rulandskému modrému produkovanému odtud Znovínem Znojmo. Jejich výběr z hroznů v roce 2003 vzbudil velké ovace, byť se časem jeho zrání v archivu projevilo poněkud podivně. I v dalších letech RM odtud určitě drží vysokou laťku, proto nechápu, proč je v návrhu sloučení Teras a U kamenů na jednotný název Lampelberg. Výsledkem bude opět zmatení spotřebitele a zastírání toho, jak rozmanité terroiry v této oblasti jsou.

Dívčí vrch je už rovinatější plošina, osázeno je zatím 28 ze 77 ha.

Strachotický vrch je rovněž perfektně situovaná poloha, ozázená zatím jen na zlomku své rozlohy. Ovšem nově zde plodí výsadby RR pana Barabáše, který má na perfektní viniční terroiry nos, takže už se třesu na to, až ochutnám.Stará podoblast do roku 2004: Znojemská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2197x