O Víně

Slup


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 146.6

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 83

Počet registrovaných pěstitelů: 11

Údaje z roku: 2007
Popis:

Slup není vůbec špatný název pro obec, ovšem dřívější pojmenování Čule se mi líbí snad ještě víc. Spadá pod ní i obec Oleksovičky. Je zde 11 registrovaných pěstitelů, místní tvrdí, shodně se sousedy ze Strachotic, že po obec jsou typické odrůdy RV a Vz. V renesančním mlýně se každoročně konají Slavnosti chleba.

Nejhezčí se mi osobně zdá neosázená trať Terasy (na mapě ta jihovýchodnější část - ta druhá, už částečně osázená, patří Strachoticím).

U kamenů též nevypadá špatně. RR odtud dělá Eko-Hnízdo, ale pěstitelů zde je více. Škoda, že tato trať byla novelou vyhlášky v roce 2010 spolu s Terasami sloučena pod jednotný název Lampelberg.

Ten jihovýchodní téměř zcela osázený díl trati Dívčí vrch spadá pod katastr obce Slup.

Dolní vinohrady nejsou orientovány zrovna nejlépe, v tom je sousední Kacperky předčí.

Kacperky (spadají pod Oleksovičky), jsou jistě excelentním terroirem, Znovín odtud tradičně dělával Vz, ale hlavně Tr a Pál, bohužel pro mne vesměs se zbytkovým cukrem. Ale kdo tyto slaďáčky zbožňuje, musí u vín odtud vrnět blahem.

V obci si zejména mladší vinaři založili v roce 2010 Skupinu vinařů Slup o.s. Na jejich stránkách (odkaz níže) je možno stáhnout programy koštů a z nich i vyčíst konkrétní jména vinařů ze Slupi a okolí a jimi pěstované odrůdy.Stará podoblast do roku 2004: Znojemská
URL:

http://www.vinoslup.cz/ke-stazeni

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 3983x