O Víně

Slaný


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 124.3

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 33.5

Počet registrovaných pěstitelů: 3

Údaje z roku: 2005
Popis:

Ke konci roku 2005 bylo v této vinařské obci osázeno 33,5 ha z celkové rozlohy tratí 124 ha. 107 ha je v kategorii první, 16,9 ha v kategorii druhé (Na křížku). Pod obec Slaný jsou počítány tři tratě: Kvíc-Na křížku, Blahotice-Ovčáry, Slaný-Ovčáry.

Královské město Slaný je podivuhodným souborem pitoreskní architektury, lidé vnímaví ke kráse by ho neměli minout. Vinice Na křížku leží hned u hlavní silnice z Prahy na Chomutov. Poloha Ovčáry je mnohem rozlehlejší, ale podstatnou část tvoří ovocné sady v Blahotické stráni. I když jsou vinice nedobytně oplocené ostnatým drátem a za plotem běhají ostří vlčáci, i tak okolí stojí za procházku. Na křížku patří Vinařství Petr Rychtařík, Ovčáry panu ing. Janu Matouškovi (před Blahoticemi se v jeho Zahradnickém centru vína prodávají). Upřímně z mé zkušenosti ta vína, která z nakoupených hroznů odtud dělá buď Žernosecké vinařství nebo Zámecké vinařství v Roudnici se zatím nemohou vyrovnat vínům z jejich vlastních vinic. Hrozny ze Slaného nakupují i Vinné sklepy Kutná hora. Na druhou stranu kompletně přechutnaná vína pana Rychtaříka mne (některá) docela nadchla. Pro ty, kteří ve víně vidí přírodní záležitost se všemi klady a zápory z toho vyplývajícími a preferují takto udělaná vína před sterilní čistou prvpolánovitou ovocitostí, mohu toto vinařství doporučit.

Dlouho jsem neznal jméno třetího pěstitele, ale byl jsem v chatu na starém webu doplněn, že třetím pěstitelem je Jiří Hubáček (trať Ovčáry). Hrozny zpracovává vinařství pana Rychtaříka, ovšem prý se seženou pod etiketou pana Hubáčka. Jistotně prý exisuje rulandské bílé a zweigeltrebe.Stará podoblast do roku 2004: Pražská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1885x