O Víně

Semtěš u Bílého Podolí


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 156.8

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 0

Počet registrovaných pěstitelů: 0

Údaje z roku: 2005
Popis:

Jedna z obcí na Kutnohorsku, které v určitém období sehrály roli jakési virtuální vinařské obce s potenciálními rezervními plochami pro pěstování révy vinné. Z těchto plánů však zřejmě sešlo, neboť tato obec byly oficiálně zrušeny Vyhláškou 254/2010.

Nejlepší svažitost mají tratě Nad Semtěší a Skalnatý, zbytek je sklonu mírného. Celková rozloha zdejších "tratí" je 156,8 ha byly zařazeny do druhé kategorie (čistě dle svažitosti a orientace by si dvě výše zmíněné zasloužily i první).

Uprostřed obce je za symbolický obnos zpřístupněna věž gotické tvrze (tedy výstup nahoru nic pro drahé obleky a vysoké podpadky). V letáku, který zde lze též zakoupit, není o vinařské tradici v obci ani stopy, snad jen, že v 16. století se mezi majiteli obce objevil i rod Žerotínů, kteří jsou spojováni s vinařstvím v obcích Hustopeče, Buchlov a Židlochovice. Místní průvodce - pamětník též nepotvrdil, že by za socialismu někdo v okolí vysázel větší plochu vinnou révou. Z věže je za dobrého počasí slušný výhled.Stará podoblast do roku 2004: Čáslavská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1097x