O Víně

Sedlec u Mikulova


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Mikulovská

Celková rozloha vinic [ha]: 662.9

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 203.9

Počet registrovaných pěstitelů: 26

Údaje z roku: 2007
Popis:

Ač se zdá Sedlec výsostným teritoriem známého ZD Sedlec (150 ha patří jim), je zde registrováno dalších 25 pěstitelů. Osázeno je 210 ha z 663 ha (statistika někdy mate, protože neuvádí nové ještě neplodící výsadby). Nejkvalitnější se mi dle mapy zdá Zátiší-Hliník, Štambery, část trati Nad Nesytem dříve zvaná Pod čtyřicítkou a ta část Stolové hory dříve zvaná Viniční trať. Tady se ukazuje nesmyslnost slučování tratí z roku 2004: jen letmý pohled do vrstevnicové mapy ukáže, že třeba Stolová hora je slepená z tak odlišně orientovaných tratí jako k jihu skloněná Viniční trať a k severu svažující Sahara. O čem pak vypovídá v tomto případě název trati Stolová hora? Co má z hlediska terroiru garantovat takové označení?

Trať Štambery byla při reformě z roku 2004 zřejmě překlepem přejmenována na Štabery. ZD Sedlec ovšem dál používá nezkomolený název na etiketách a v návrhu je i oficiální uvedení názvu do původního stavu.

Trať U ovčárny se mi nevešla celá do mapy tratí z obce Úvaly u Valtic, zejména paradoxně ten odtržený malý kousek mezi tratí a silnicí, který jediný je zatím osázený. Vmáčkl jsem tam tedy bokem zmenšeninu té trati se šipkou.

Vína ZD Sedlec mi kdysi velmi chutnala, pak se mi zase velmi přejedla, při pohledu na etiketu se mi okamžitě asociovalo čisté jednoduché navoněné víno se zbytkovým cukrem, takže jsem i stánky na výstavách obloukem obcházel. Když jsem ale připravoval ke zveřejnění tyto mapy, s údivem jsem zjistil, že v nabídce vinařství teď převažují solidní suché pozdní sběry, které dokonce mají i rozumný obsah alkoholu. Musím překonat předsudky a zase od nich něco ochutnat.

V trati Kotel pěstují RR, RŠ, Sau, Mt, CS a dokonce i můj oblíbený Sylván.
Z Trati Štambery bývají Char.
Ze Stolové hory bývají některé Tr.
Ze Zátiší-Hliník pak RV, Vz, MM, Včr (i zde chválím snahu zachovat tuto mizející odrůdu).
Nad Nesytem dává RR a Tr.
Z posledních dvou jmenovaných tratí pochází většina těch sladkých výběrů (z bobulí i cibéb).Stará podoblast do roku 2004: Mikulovská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2990x