O Víně

Brambory


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 10.6

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 3

Počet registrovaných pěstitelů: 0

Údaje z roku: 2005
Popis:

Ve starší literatuře (Jindřich Hauft: Brevíř o českém víně) je uváděno, že na čáslavsku kromě vinice ve Vinařích byla ještě v 70. letech 20. století obnoveny 3 ha vinic, které tehdy spravovalo JZD Žehušice. Z leteckých snímků je v trati Nade vsí a ještě kousek východněji, kde už není zakreslená viniční trať, vidět cosi, co vypadá jako vinohrad, ale dáte-li si práci a podniknete expedici, tak najdete jen velmi zanedbanou nízkou výsadbu nějaké ovocné dřeviny (višeň?).

Později jsem dohledal, že réva vinná se zde pěstovala do roku 1928 ve výměře 3ha. Pak se vysázel vinohrad až v roce 1954 o výměře 0,6ha. Za výsadbou stáli tehdy zřejmě stejní lidé jako za výsadbami ve Vinařích (p. Múčka, p. Varhaník). Vinice patřila Státnímu statku Čáslav. Ani poměrně podrobné články se nezmiňují o odrůdové skladbě ani o dalších osudech či zániku oné vinice.

Každopádně řečí úřední v obci Brambory nebyl ke konci roku 2005 registrován žádný pěstitel ani výsadba, celková rozloha tratí byla 10,6 ha. Obec je navržena na vyškrtnutí ze seznamu vinařských obcí další novelou. Tratě jsou v druhé kategorii tratí, což vzhledem k jejich mírné svažitosti celkem odpovídá.Stará podoblast do roku 2004: Čáslavská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1250x