O Víně

Praha 12 (Modřany)


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 2.2

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 0.6

Počet registrovaných pěstitelů: 2

Údaje z roku: 2005
Popis:

Vinice se kdysi jmenovala Arcibiskupská, což mi přijde skoro lepší než Modřanská, ale budiž. Po katastrofálním vymrznutí v roce 1929 zůstala dlouho neosázená. O její znovuvzkříšení se zasloužili zahrádkářští nadšenci ( v jejich čele pan Hrdlička, který stojí mimochodem i za obnovou vinic na Proseku a v Otmíčích), kteří zahájili sadbu v roce 1987. Nad jejím osudem se vznášel otazník v podobě restitucí, zahrádkářské osady jsou vůbec často vydány v milost či nemilost zastupitelů obcí, kteří potřebují někudy vést novou cestu nebo prodat něco z majetku obce ke komerčním účelům. Zdá se, že modřanští všechny nepřízně přečkali a doufejme i přečkají.

Před asi osmi lety jsem měl tu čest ochutnat na nějaké pražské výstavě pár vzorků zdejších pěstitelů a byly prakticky nepitelné, což mi tehdy zvedlo dost pošlapané sebevědomí coby začínajícího vinaře. Věřím ale, že to byla jen ojedinělá a dávno překonaná záležitost. Když jsem naposledy mluvil s panem Hrdličkou, nabízel, že případnému zájemci je k dispozici k prochutnání archiv všech ročníků této vinice.

Čísla z konce roku 2005 uváděla, že z celkové plochy 2,2 ha bylo osázeno registrovanou výsadbou jen 0,6 ha. Řekl bych, že poslední číslo už bude vyšší. Vinice je zcela po právu v první nejvyšší kategorii tratí.Stará podoblast do roku 2004: Pražská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1142x