O Víně

Praha 2 (Vinohrady)


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 1.8

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 1.5

Počet registrovaných pěstitelů: 1

Údaje z roku: 2005
Popis:

Dle čísel z konce roku 2005 bylo z celkové plochy 1,8 ha osázeno 1,5 ha. Dnes už se bude ozázenost blížit úplnému maximu. Trať je zaslouženě v první nejvyšší kategorii.

Gröbovka si i přesto, že je uprostřed města, uchovala určitý poklidný majestát. Je vzorně obhospodařována a neustále zvelebována. Dříve se hrozny vinifikovaly u pana Rychtaříka v Kvícu, pak u pana Bízy v Čejkovicích. Tak torchu z extrému do extrému - od vyloženě malovinařských vín se všemi plusy a mínusy s tím spojenými rovnou k technologicky až příliš vyprecizovaným vínům, v kterých z terroiru nebylo skoro nic. Nyní je ve vinici vybudován sklep s technologickým zázemím pro výrobu, takže se lze jen těšit na to, jak vína z této mimořádné vinice konečně naberou potřebného lesku.

Jinak na Praze 2 njajdete malou viničku i v areálu Vyšehradu, resp. v jihozápadním rohu hradeb. Vysazena byla v roce 2007. Obdělávat by ji měl snad některý z mělnických malovinařů. Ovšem při mé návštěvě v létě roku 2010 byly keře u akátového kolí tak okrasně zosečkované, že nad hrozny nezbyl takřka ani jediný list, který by do horznů mohl načerpat potřebné cukry.

Další vinici spatříte, když vyšehradské hradby obejdete na druhou stranu, tam, kde vidíte na Albertov a ulici Na Slupi. V části této ulice nejbližší Ostrčilovu náměstí vyrostl v letech 2007/08 areál nájemních bytů a komečních prostor (Albertov Rental Apartments - CTR Alberov a.s.), kde na oploceném pozemku sousedícím s hradbami je evidentně novovýsadba (2009) révy vinné v množství dostatečném na produkci vína. Musím zjistit více.Stará podoblast do roku 2004: Pražská
URL:

mapa odrůd ve vinici

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1203x