O Víně

Praha-Troja


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 8.6

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 5.9

Počet registrovaných pěstitelů: 2

Údaje z roku: 2005
Popis:

Každý, kdo navštívil pražskou zoologickou zahradu, si asi všiml nepřehlédnutelného strmého svahu Sv. Kláry. V poslední době je vinice zpřístupněna věřejnosti (ovšem platí se vstupné), uprostřed ní je restaurace-vinotéka s překrásným výhledem, nejnověji má vinice ve svém nitru i vlastní sklepní zázemí. První seznámení s víny odtud mi přišlo jen jako nákladné zklamání, ale v poslední době jsem byl některými víny ročníku 2006 (RR, MP) nadšen.

Méně nápadná je nedaleká Salabka. Též pod ní je sklepní hospodářství, ale vína odtud sehnat je tak trochu o štěstí. Rozhodně nejsou levná. Pil jsem dvě, jedno jakž takž (RR2005), druhé (RM2005) špičkové. O vinici se staral pan Tureček s dcerou a vína dělával Petr Rychtařík ze Slaného-Kvícu. Vinice Salabka má rozlohu cca 4,5 ha. Byla nově založena na přelomu 50.tých let a 60.tých let minulého století a z té doby je zde stále produktivních cca 0,7 ha. Dalších 2,3 ha bylo osázeno před 6 lety, zbylá severní část 1,5 ha čeká na dosadbu. Vinici má nyní v pronájmu moravský vinař žijící v Praze, který zde od ročníku 2005 začal přímo vyrábět i víno.

Dle oficiálních čísel z konce roku 2005 mělo být osázeno z celkové výměry obou tratí 8,6 ha jen 5,9 ha. Z toho 3,5 ha bylo zařazeno do první kategorie tratí, 5,5 ha do druhé. Tato čísla viditelně nekorespondují s výše uvedenými u vinice Salabka, těžko soudit, která jsou přesnější. Trochu nechápu sezazení Salabky do druhé kategorie, že by tam hrozila mrazová kotlina? To by tam těžko vydržely výsadby z 60. let.Stará podoblast do roku 2004: Pražská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1773x