O Víně

Polešovice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 222.3

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 104

Počet registrovaných pěstitelů: 93

Údaje z roku: 2007
Popis:

Navzdory obecnému trendu, v Polešovicích statistická čísla mírně rostou. Koncem roku 2007 zde bylo registrováno 93 pěstitelů (o dva roky dříve 88) a z celkových 222 ha výměry tratí bylo ke stejnému datu osázeno 104 ha (o dva roky dříve 100 ha).

Asi vůbec nejkvalitnější se mi jeví Staré a Mladé Novosády a Míšky, ale všechny tratě jsou sklonem a orientací vysoce kvalitní a po právu jim náleží první, nejvyšší kategorie. Snad jen ty nejhořejší partie (Slunečné, Sedlejšky, Šurálky, Staré hory) poněkud přelézají hranici 300m nad mořem.

Ani zdejším tratím se nevyhnulo slučování v roce 2004. Zadní a Přední Růženy se spojily se Středními Grejty v název Růženy, Staré hory pojmuly Pekla, oba Újezdy se spojily v název Újezdy. Dále Míšky propůjčily svůj název i tratím Syslovy a Šurálky, Slunečné zase trati Sedlejšky. Podobně pod Nové hory teď spadají i Roviny a pod Novosady oboje novosady, Slínky a oboje Čtvrtky.

Chutnal jsem odsus jen asi dvě vína ze Šlechtitelské stanice (taková solidní moravská klasika). Na interentu vypadne nejvíce odkazů na vína ZEAS Polešovice, ale budou zde určitě i mnozí skvělí malí vinaři, které jen zbývá objevit.

Mapu jsem nemaloval, neboť Zlínský kraj má vzorně zakreslené všechny viniční tratě na jeho území na svém mapovém portálu. Dokonce jsou tam názvy podle starého dělení před sloučením a barvami obrysu lze vyčíst kategorii vinice (zelená=první, žlutá=druhá, červená=třetí). Vyhledávání v mapě dle názvu jde pomocí ikonky dalekohledu - pak vám vypadnou i výměry jednotlivých tratí.Stará podoblast do roku 2004: Bzenecká
URL:

http://mapy.kr-zlinsky.cz/tms/projekty/vinic_trate/index.php?client_type=map_resize&strange_opener=0

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1835x