O Víně

Ořechov u Uherského Hradiště


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 181.6

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 83.2

Počet registrovaných pěstitelů: 8

Údaje z roku: 2007
Popis:

Pouhých osm registrovaných pěstitelů, ovšem úctyhodných 83 ha registrovaných osázených ploch (ze 181,6 ha celkové rozlohy tratí). Údaje jsou z konce roku 2007.

Většina tratí je zatříděna do druhé kategorie, jen Zadní, Valachy, Teplý, Újezd pod hájem, Kozlíky a Čtvrtky pod vinohrady dosáhly na první (vesměs oprávněně, jen Kozlíky mi přijdou na první kategorii orientovány příliš východně a málo svažité). První kategorii by si, podle mého, zasloužily všechny tratě kromě Padělků nad Hájem, Jarošova, Hájů, Starých, Kozlíků a možná i Čtvrtků pod vinohrady.

Po slučování v roce 2004 se rázem z 15 tratí staly jen tři: Cimburky (Cimburky+Achtele+K hranicím+Zadní), Háje (Padělky nad hájem, Jarošov, Háje, Újezd, Valachy, Teplý+horní část Újezdu pod hájkem) a Čtvrtky (spodní část Újezdu pod hájkem, Staré, kozlíky, Čtvrtky pod vinohrady, Čtvrtky pod hájem). Sloučení opět nepřípustně rozmělnilo odlišnost terroirů a nedává smysl ani s ohledem na kategorizaci.

Našel jsem na internetu Mt z trati Cimburky od pana Šalši z Kyjova.

Mapu jsem nemaloval (jen jedna okrajem zasáhla do tohoto katastru), neboť Zlínský kraj má vzorně zakreslené všechny viniční tratě na jeho území na svém mapovém portálu (http://mapy.kr-zlinsky.cz/tms/projekty/vinic_trate/index.php?client_type=map_resize&strange_opener=0).
Dokonce jsou tam názvy podle starého dělení před sloučením a barvami obrysu lze vyčíst kategorii vinice (zelená=první, žlutá=druhá, červená=třetí). Obce a tratě lze vyhledávat pomocí ikonky dalekohledu.Stará podoblast do roku 2004: Bzenecká
URL:

http://mapy.kr-zlinsky.cz/tms/projekty/vinic_trate/index.php?client_type=map_resize&strange_opener=0

 

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1347x