O Víně

Nový Šaldorf-Sedlešovice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 207.2

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 63.1

Počet registrovaných pěstitelů: 39

Údaje z roku: 2007
Popis:

Našel jsem dobovou reklamu z roku 1882, kde jsou Sedlešovice (Edelspitz) jmenovány mezi víny z nejlepších poloh, které se měly dražit. V roce 1922 zde byly založeny šlechtitelské vinice spadající pod Císařsko-královský inspektorát vinařský ve Znojmě.

Nový Šaldorf vínem žije, je to vidět na každém kroku, sklepní areál nelze než závidět. Největším ze zdejších 39 pěstitelů je Agrodružstvo Šaldorf - Modrý sklep, který má poblíž svých technologických hluboko v "modrém" pískovci kutaných sklepů i vinotéku. Podle nich je zdejší hvězdou odrůda Sauvignon, já ale nakupuji spíš Rb, RR a Vz, obzvláště v těch archivních řadách bývá poměr kvalita/cena úžasný.

Hodně menších vinařů je sdružených pod místní Cech vinařů, který tu má též svou vlastní vinotéku. Občas je též přechutnávám, kvalita bývá vinař od vinaře variabliní, lídrem kvality v tomto cechu zřejmě největší z nich: Vinařství rodiny Špalkovy. Od nich mi kupodivu víc sednou červená, když už bílá, pak sur lie. Poměrně známé a zajímavé vinařství, které už se dlouho chystám prochutnat, je Sklepy Svoboda (odtud Sau, RR). Hrozny z Kraví hory nakupuje nebo i pěstuje velké množství vinařů, např.: Vinný sklep Dobrovolný (RR, Ch, RŠ, Neu,CM), Vinařství Motl (Fr, Pál), Vinařství Alfra (Pál, Leánka). Z nich jsem chutnal vína od Vinného sklepa Dobrovolný a ty mohu s klidným svědomím doporučit.

Nejlepší tratí samozřejmě známá Kraví hora (osázeno asi 60 z celkových 84 ha), i když ne všechny části jsou zrovna ideálně situovány směrem k slunci. Rovinatá poloha Nad sklepy je reálně osázená jen zanedbatelně. Rezervní trať Na dolině už byla ze seznamu tratí vyškrtnuta. U té není čeho litovat.

Na dvou fotografiích níže (autor Lech Malysz) najdete vzorky slepence z Kraví hory z hloubky 1 metr.Stará podoblast do roku 2004: Znojemská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1735x