O Víně

Bořetice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Velkopavlovická

Celková rozloha vinic [ha]: 429.4

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 165.5

Počet registrovaných pěstitelů: 274

Údaje z roku: 2007
Popis:

V Bořeticích bylo ke konci roku 2007 registrováno 274 pěstitelů a 165,5 ha registrované osázené plochy vinic (Z celkových 429 ha výměry tratí).

Sada barevných mapek a fotografií je od Bogdana Trojaka. Takto kdyby materiály o svých tratích pojala každá významnější vinařská obec, to by bylo...
Bogdan ale razí, že tradiční názvy tratí mají svou nenahraditelnou jazykovou, kulturní a historickou hodnotu, takže pokud do nich relativně nedávno necitlivě zasáhlo úřední přejmenovávání, je třeba toto úřadem posvěcené barbarství tvrdošíjně ignorovat. Jím uváděné názvy tratí tedy ne všude korespondují s úředním názvoslovím. Pro porovnání jsem vložil své vlastní tři černobílé zákresy, které uvádějí současné oficiální hranice a názvy viničních tratí.

Piji odtud pravidelně vína bratří Springerů, před i po jejich rozdělení. Názor na ně dosud nemám jednoznačný. Nechají se mezi nimi najít jak drahá zklamání, tak vyslovené skvosty. Vína Vinařství Jedlička-Novák má počáteční očekávání zatím nenaplnila. Sklep zde mají i Vinné sklepy Roztoky - tam se též dají nalézt pěkné kousky. Chutnal jsem i pár vína Miroslava Habřiny na výstavě a ta mne věru dostala, musím prozkoumat podrobněji. Těžko asi doporučovat vína kamarádova a tvářit se při tom objektivně, ale pokud budete mít příležitost s víny Bogdana Trojaka, ochutnjete, myslím, že nebudete litovat. Též vína Oty Ševčíka provází vynikající pověst.

V protokolech o vizitaci lánů panství hodonského z roku 1673 se vyjmenovávají tratě: Kraví hory přední, Kraví hory vrchní, Mlynáři, Randlíci, Louky, Koczáry, Novosady, Obramy či Olbramy, Dlouhé, Bočky dolní, Haltýře, Pratačky.Stará podoblast do roku 2004: Velkopavlovická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 5107x