O Víně

Mutěnice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 617.7

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 333.5

Počet registrovaných pěstitelů: 1030

Údaje z roku: 2007
Popis:

Mutěnice jsou enklávou v čemsi opravdu svébytnou. Ke konci roku 2007 zde bylo registrováno 1030 pěstitelů hospodařících na 333 ha. Více pěstitelů mají už jen Velké Bílovice, ale ty mají dvojnásobnou výměru osázených ploch. Při kreslení mapy mi přišlo osázené plochy možná i víc než jen polovina výměry tratí (oficiálně 333,5 ha z 617,7 ha), možná ne vše je registrováno.

Většina tratí je v první nejvyšší kategorii, pouze Hraničky, Platové a Kopce ve druhé. U Hraniček bych to chápal, ale druhé dvě tratě jsou právě jedny z mála se slušným jižním svahem. Když už, tak Vyšická hora kvůli nevhodné orientaci by si zasloužila druhou, ne-li třetí kategorii.

Modelace terénu řadí tuto obec do jedněch z mála, kde by se možná vyplatilo mít ještě jemnější dělení tratí i něž to před rokem 2004. Tuto obec se zavazuji více prozkoumat. Její renomé díky jistým vinařům (které raději nebudu jmenovat) jejichž vína se stala synonymem té nejpodřadnější sorty pro třznice, vietnamské obchody a bezdomovce, sice není nejlepší, ale terroir těch nejlepších kusů vypadá excelentně a tuším, že z takového počtu malovinařů musí určitá část produkovat i víno odpovídající kvality - jen k němu najít cestu.

Zatím jsem odsud pil jen pár vín od Livi Dubňany, ale asi málo na to, abych se dokázal přiklonit buď k jejím vášnivým fanouškům nebo ke skeptickým kritikům.Stará podoblast do roku 2004: Mutěnická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2479x